MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Barbara Szmejter
Najlepiej, aby niepełnosprawny kupił sobie samochód już przed kursem na prawo jazdy...
Najlepiej, aby niepełnosprawny kupił sobie samochód już przed kursem na prawo jazdy... fot. Wojciech Alabrudziński
Sądząc po ilości samochodów z literką L, krążących włocławskimi ulicami, nie maleje zainteresowanie zdobywaniem praw jazdy. Sprawdzaliśmy jakie szanse mają wśród kandydatów na kierowców osoby niepełnosprawne.

Ośrodki szkolenia kierowców wybieramy przypadkowo. W firmie "Autom" telefon odbiera kobieta. Pytamy, czy są w stanie przeszkolić osobę niepełnosprawną. W głosie rozmówczyni słychać wahanie. - Trudno mi powiedzieć... - odpowiada.
OSK "Kursant" i kolejna rozmówczyni, nie znająca odpowiedzi na zadane pytanie. - Proszę zadzwonić wieczorem - radzi serdecznie.

Zakład Doskonalenia Zawodowego we Włocławku to profesjonalna placówka, zajmująca się szkoleniami. - W ostatnim czasie chyba tylko jedna niepełnosprawna osoba pytała o taki kurs - twierdzi Sebastian Urbański, kierownik ośrodka we Włocławku.

Samochodu dla niepełnosprawnych nie posiada także Ośrodek Szkolenia Kierowców "Olimp". Szukamy dalej. Pan Piotr z OSK "Domino" jest bardziej zorientowany. - My nie mamy pojazdu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale taki samochód jest chyba w Aleksandrowie - podpowiada.

Strzałem w dziesiątkę okazuje się kontakt z włocławskim PZMot-em. - Niepełnosprawni? Żaden problem! - zapewnia Michał Kotwasiński, szef włocławskiej placówki. - Szkolimy osoby o różnym stopniu inwalidztwa, o ile posiadają własne, przystosowane do własnych potrzeb pojazdy. Na taki samochód nakładamy wtedy literę L i szkolenie może się odbywać.

Bywa jednak, że niepełnosprawny kandydat na kierowcę nie ma jeszcze samochodu. Co wtedy? Odpowiedzi szukamy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego we Włocławku. - W razie potrzeby pożyczamy specjalnie przystosowany samochód z Ciechocinka. Nie ma z tym problemu - zapewnia dyrektor WORD Jarosław Chmielewski. I wyjaśnia, że kupienie własnego pojazdu
do szkolenia niepełnosprawnych kierowców, nie ma większego sensu.

- Rocznie egzaminujemy około trzydziestu tysięcy osób, a na przykład w ubiegłym roku niepełnosprawnych było zaledwie czternastu. Dla tych kilku, czy kilkunastu osób w roku zawsze możemy pożyczyć taki specjalny pojazd, zainteresowani mogą też jeździć wlasnymi samochodami, przystosowanymi do ich potrzeb.

W sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna korzysta podczas nauki jazdy z własnego auta, może liczyć na 50-procentową zniżkę za kurs.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska