Prawie setka w Toruniu! Energa Toruń lepsza od Basketu Gdynia [zdjęcia]

Energa Toruń tym zwycięstwem zachowała szanse na dobre rozstawienie przed play off. Jacek Smarz
To była zawzięta strzelanina przez 45 minut. Dzięki wspaniałej Emilii Tłumak Energa po dogrywce pokonała Basket Gdynia.

Energa Toruń - Basket Gdynia 96:86
ENERGA: Tłumak 28 (5), Cain 20, 14 zb., Morris 15 (3), Gajda 15 10 as., Adamowicz 13 (1) oraz McBride 5 (1), Szczepanik 0, Radomska 0, Iwaszczanka 0.
BASKET: Swords 32, 11 zb., Montgomery 16 (2), Skerović 6 (1), 9 zb., 12 as., Jakubiuk 2, Miłoszewska 1 oraz Grigalauskyte 17 (2), Rembiszewska 10, Podgórna 2, Puss 0.

To niezwykle cenne zwycięstwo. Basket ostatnio grał wyśmienicie i zaczął zagrażać "Katarzynkom" w tabeli. Porażka mogła zepchnąć toruński zespół w okolice 8. miejsca na koniec rundy zasadniczej.

To była prawdziwa wymiana ciosów na parkiecie. Jako pierwsze uderzyły gdynianki, po serii 7:0 na początku 2. kwarty wygrywały 36:26. To była największa różnica, ale w sumie Basket prowadził aż przez ponad 32 minuty.

Dlaczego więc przegrał? Bo Energa miała Emilię Tłumak. Kapitan drużyny przypomniała sobie najlepsze lata, gdy była czołowym strzelcem ligi. W sobotę trafiła 11 z 18 rzutów z gry (z tego 5/10 za 3), do tego miała po 4 zbiórki i asysty oraz 2 przechwyty.

Odrabianie strat nie było jednak proste: jeszcze pod koniec 3. kwarty Basket prowadził znowu 10 punktami (53:63). Dopiero w 34. minucie po akcji świetnych po przerwie Darxii Morris (asysta) i Weroniki Gajdy (trafienie) był remis 72:72. W dodatkowym czasie gry trzy razy z dystansu trafiła Morris, co ostatecznie odebrało wolę walki gdyniankom.

Oprócz Tłumak warto także wyróżnić Kelley Cain. Środkowa zaliczyła ósme (!) double-double w 11 meczu tego sezonu i to ona trafiła do kosza w ostatniej akcji regulaminowego czasu gry na dogrywkę.

Dobrą informacją dla toruńskich kibiców był powrót do gry Julie McBride. Amerykanka wciąż szuka formy strzeleckiej po kontuzji (1/9 z gry), ale jej 8 asyst miało spory udział w zwycięstwie.