Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała książka o dziejach Kikoła i gminy. To prawdziwe kompendium wiedzy

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Promocja książki o Kikole i gminie była zwieńczeniem obchodów przywrócenia praw miejskich.
Promocja książki o Kikole i gminie była zwieńczeniem obchodów przywrócenia praw miejskich. Małgorzata Chojnicka
W Kikole odbyła się promocja książki „Kikół i okolice. Materiały do monografii miasta i gminy Kikół”, autorstwa prof. Mirosława Krajewskiego. Było to zwieńczenie uroczystości związanych z odzyskaniem przez Kikół praw miejskich.

W sali widowiskowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kikole odbyła się promocja książki „Kikół i okolice. Materiały do monografii miasta i gminy Kikół”, autorstwa prof. Mirosława Krajewskiego. Tym samym zakończono świętowanie przywrócenia praw miejskich, które Kikół utracił po powstaniu styczniowym na mocy ukazu carskiego.

Kikół i okolice. Materiały do monografii miasta i gminy Kikół - Bardzo obszerne dzieło

W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości, żywo zainteresowanych historią Kikoła i okolic. Byli to nie tylko samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, ale też mieszkańcy i ludzie pióra. Nie zabrakło twórców, chroniących od zapomnienia ludzi, którzy tworzyli historię ziemi dobrzyńskiej. Było reprezentowane Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej oraz Lipnowska Grupa Literacka. Dzieło powstało tak obszerne, że na jego lekturę trzeba poświęcić wiele wieczorów.

- Pomysł na zlecenie napisania tej książki zrodził się z chwilą podjęcia działań, by przywrócenie praw miejskich stało się faktem – mówi Józef Predenkiewicz, burmistrz miasta i gminy Kikół. – Nie mogliśmy przecież zaprzepaścić historycznej szansy, przed którą stanął Kikół. Udało się i od 1 stycznia tego roku znów jest miastem. Profesor Mirosław Krajewski podjął się trudnego zadania, jakim było zebranie w jednym dziele informacji o Kikole i gminie. Jestem pod ogromnym wrażeniem efektu końcowego, który przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Bardzo dziękuję.

Profesor Krajewski wygłosił wykład, w którym szczegółowo omówił swoją najnowszą publikację. Potem przyszedł czas na podziękowania i gratulacje.

- Czytelnik biorąc do rąk publikację, prześledzi rozwój samorządu gminnego i pozna ludzi, którzy pracowali na rzecz lokalnej społeczności – przekonuje burmistrz Józef Predenkiewicz. - Dowie się o okupacyjnym terrorze podczas drugiej wojny światowej i pozna radość z odzyskania wolności tamtego pokolenia. Zrozumie też, ile trudu trzeba było włożyć, by gmina zyskała dzisiejszy wygląd. To lata ciężkiej pracy, starań o pozyskanie środków zewnętrznych, odwaga w podejmowaniu wyzwań, a nade wszystko sumienne i pełne zaangażowania wypełnianie codziennych obowiązków.

Na zakończenie odbył się recital chopinowski w wykonaniu Bartłomieja Kozłowskiego z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

- Osoby zainteresowane książką zapraszam do naszej biblioteki – zachęca Aneta Falkowska, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Kikole. – Można ją przejrzeć na miejscu lub kupić.

Książkę wydano ze środków finansowych gminy Kikół przy wsparciu Grażyny i Romana Karkosików oraz budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska