Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstająca komisja zajmie się przejazdami kolejowymi w gminie Lisewo

mona
W gminie Lisewo przejazdów kolejowych jest 9. Na trzech są zapory. Na zdjęciu: Pniewite, gdzie doszło do tragicznego wypadku.
W gminie Lisewo przejazdów kolejowych jest 9. Na trzech są zapory. Na zdjęciu: Pniewite, gdzie doszło do tragicznego wypadku. archiwum
Wójt chce powołać komisję do spraw badania bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych w gminie Lisewo. Wysłał w tej sprawie pismo do Polskich Linii Kolejowych.

- Spotkałem się z Tomaszem Talarczykiem, dyrektorem Zakładu Linii Kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe SA w Bydgoszczy - mówi Jakub Kochowicz. - Ustaliliśmy, że komisja zostanie powołana w lipcu. W jej skład wejdą m.in. osoby z PLK i dwie z gminy. Zależy mi na tym, by ta komisja współpracowała z mieszkańcami. To oni mieszkają w pobliżu tych przejazdów kolejowych, korzystają z nich o różnych porach i podczas wszelkich warunków pogodowych.

Wójt zdecydował o powołaniu tej komisji po tragicznym wypadku na niestrzeżonym przejeździe w Pniewitem. Przypomnijmy, 3 czerwca w volkswagena prowadzonego przez mieszkankę Pniewitego uderzył szynobus . W wypadku zginęła 3-letnia Zosia i 6-letni Mateusz, dzieci kierującej.
- Komisja opracuje wytyczne dotyczące prac, jakie trzeba wykonać na przejazdach - mówi Jakub Kochowicz. - Mamy w gminie dziewięć. Komisja ma bliżej zająć się pięcioma. Na trzech pozostałych są zapory, natomiast ten, gdzie doszło do tragedii badają już inne komisje.

Członkowie komisji zajmą się przejazdami w Kornatowie, na trasach: Pniewite-Lisewo, Pniewite-Malankowo, Chrusty i Krajęcin-Malankowo.- Tam będą pracowali, aby następnie wydać opinię i na jej podstawie będziemy mogli zaplanować inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na przejazdach - zapowiada wójt gminy Lisewo.

Podczas modernizacji trasy Pniewite-Malankowo, przy której usytuowany jest jeden z przejazdów, gmina już uwzględniła wykonanie prac związanych z poprawą bezpieczeństwa. - Podejmujemy już pewne działania. Przed przejazdem kolejowym zostanie wykonane podłoże - auta będą miały lepszą przyczepność - podkreśla Kochowicz. - Poprawiona zostanie geometria drogi. Podejmujemy działania, aby poprawić widoczność na skarpach.
Według wójta ważnym zadaniem będzie przestawienie szaf sterujących przysłaniających widoczność przed torami.

Minimum to sygnalizatory

- Są zadania, które można zrobić szybko: usunąć zieleń, zadrzewienia, zakrzaczenia - wymienia pierwszy w gminie. - Większe i bardziej kosztowne inwestycje wymagają z kolei czasu. Wśród nich będzie montaż sygnalizacji czy prace związane z infrastrukturą. To wymaga zrobienia projektów, ogłoszenia przetargów i zabezpieczenia funduszy. Jednak modernizacja infrastruktury powinna zająć się kolej. Oni czerpią korzyści z tego, że tamtędy jeżdżą pociągi. Uważam jednak, że docelowy montaż sygnalizatorów świetlnych to minimum.

W skład komisji wejdą Tomasz Stański z Urzędu Gminy Lisewo oraz Agnieszka Pietrow, inspektor ds. inżynierii ruchu w Powiatowym Zarządzie Dróg w Chełmnie.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska