MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wągrowiecki. Tak blisko i tak ciekawie

(AB, SK)
Skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny, zwane bifurkacją
Skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny, zwane bifurkacją (AB)
W każdym regionie naszego kraju znajdziemy miejsca, które warto poznać z uwagi na urodę, historię, walory przyrodnicze czy inne. Takim fascynującym zakątkiem jest leżący "tuż za miedzą" powiat wągrowiecki w woj. wielkopolskim, graniczący m.in. z powiatami nakielskim i żnińskim w woj. kujawsko-pomorskim.

Stolica powiatu, 25-tysięczny Wągrowiec szczyci się kilkoma miejscami godnymi uwagi turysty. To miejscowe muzeum, pocysterski klasztor czy ciekawy rynek. Jednak miejscem, który budzi szczególne zainteresowanie przyjezdnych jest... skrzyżowanie rzek - Nielby i Wełny, które możemy zobaczyć na obrzeżach miasta. Rzeki krzyżują się i każda z nich płynie swoim nurtem. Określane też "bifurkacją" skrzyżowanie, którego powodem były prace melioracyjne i chęć ochrony Wągrowca przed zalewaniem miasta przez obie rzeki powstało około 1830 r., a autorem tego rozwiązania był Adalbert Schulemann z Bydgoszczy.
Gdy do Wągrowca dotrzemy pociągiem, zobaczymy wspaniale odrestaurowany dworzec dworca PKP i zmodernizowane perony z zadaszeniem (co nie jest częste w miastach tej wielkości).

Położony na skrzyżowaniu Szlaku Piastowskiego i Szlaku Cysterskiego powiat wągrowiecki zamieszkuje prawie 70 tys. osób. Poza Wągrowcem,obejmuje gminy: Wągrowiec, Skoki, Gołańcz, Damasławek, Mieścisko i Wapno. Z Wągrowcem związani są: ks. Jakub Wujek - teolog, autor najbardziej znanego przekładu Biblii na język polski oraz cysters Adam z Wągrowca - organista, ceniony kompozytor muzyki organowej. W latach 1884-1889 tu uczył się i zdał maturę meteor Młodej Polski- Stanisław Przybyszewski.

Miejsc wartych obejrzenia w powiecie wągrowieckim jest wiele. To np. znajdująca się na przedmieściach stolicy powiatu 6-metrowa piramida grobowa Franciszka Łakińskiego (1767-1845), rotmistrza wojsk napoleońskich.
Bez wątpienia warto zajrzeć do szczycącej się bogatą historią Gołańczy. Zabytkowym skarbem tego zadbanego miasteczka jest często odwiedzany przez turystów gotycki zamek Pałuków, który w 1656 r. był tragicznie broniony przed Szwedami. Zainteresowanie budzi też miejscowy kościół poklasztorny, w podziemiach którego pochowano Kunegundę z Drwęskich, pierwszą żonę Józefa Wybickiego, autora słów naszego hymnu narodowego. Uwagę budzą także bojowe schrony Armii "Poznań", pobudowane wzdłuż polnej drogi Gołańcz-Podjezierze.

Wapno znane było z działającą tu od 1917 r. kopalnię soli kamiennej. W wyniku wielkiej katastrofy górniczej w sierpniu 1977 r. kopalnia przestała funkcjonować, a skutki tej niebywałej katastrofy Wapno pamięta do dziś.
Pięknym zakątkiem jest zadbany kompleks Domu Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze, obejmujący pałac z obszernym parkiem i dziedziniec.

W okolicach Budziejewka (gmina Mieścisko) zdumienie budzi gigantyczny Kamień św. Wojciecha. Ten niezwykły głaz z czerwonego granitu ma długość 7,5 m, szerokość 4,7 m, a wysokość 1,3 m nad ziemią i 2,7 m w ziemi. Według legendy św. Wojciech w misyjnej drodze do pogańskich Prusów wykorzystał ten głaz jako kazalnicę. W tymże Mieścisku, w domu kultury znajdują się ciekawe zbiory muzealne, przekazane rodzinnej gminie przez inż. Stanisława Pijanowskiego, długoletniego leśnika i kustosza Punktu Zbiorów Regionalnych w Głuchej Puszczy k. Orchowa (dziś powiat słupecki, dawniej mogileński).
Zabytkową perełką jest przepiękny, zabytkowy kościół pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim, wzniesiony w ostatniej ćwierci XIV w.

Powiat wągrowiecki, jak urokliwa kraina wód, zieleni i gościnnych mieszkańców, otwartymi bramami czeka na kolejnych przybyszów, bo pełno tu: zabytków co zachwyt budzą i gości, co nigdy się nie nudzą. Więcej informacji o powiecie wągrowieckim znaleźć można na stronie: www.wagrowiec.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska