MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwani fachowcy

Beata Busz
Jakie wykształcenie daje gwarancję zatrudnienia? W urzędach pracy w regionie mówią, że nie ma reguły. Przede wszystkim pracodawcy poszukują fachowców, którzy nie zawsze mają dyplom wyższej uczelni w kieszeni.

     Tymczasem niektóre szkoły nadal "produkują" absolwentów kierunków, które nie cieszą się tak dużym popytem na rynku pracy, jak to miało miejsce w latach 90.
     Dyplom bez gwarancji
     
- Jeszcze do niedawna wzięcie mieli informatycy i specjaliści ds. marketingu - mówi Przemysław Stefański, kierownik referatu pośrednictwa pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Inowrocławiu. - Teraz się to zmieniło. Trudno powiedzieć, który z zawodów daje gwarancję zatrudnienia. Aktualnie mamy dużo ofert pracy dla fachowców z wykształceniem zawodowym w branży budowlanej lub metalowej.
     Według Stefańskiego, nauka jest towarem komercyjnym. - Ludzie uczą się jak najdłużej, by oddalić od siebie groźbę bezrobocia. Teoretycznie im wyższe wykształcenie, staż i kwalifikacje, tym większa szansa na zatrudnienie. W praktyce dyplom wyższej uczelni nie zawsze daje gwarancję na znalezienie pracy - dodaje.
     Niewiele ofert dla osób z wyższym wykształcenia ma także nakielski PUP. - Wyjątkiem są nauczyciele języków obcych - angielskiego i niemieckiego - wyjaśnia Iwona Romińska- Jędrzejczak, szefowa urzędu w Nakle. - Aktualnie posiadamy także oferty pracy dla kierowców ciężarówek, lakiernika, murarza, kucharza, ślusarza-spawacza czyli fachowców.
     Popyt na handlowców
     
We włocławskim PUP pracodawcy dopytują się o osoby z wykształceniem ekonomicznym - wyższym, średnim lub policealnym. - Cały czas duże wzięcie mają sprzedawcy i przedstawiciele handlowi - dodają urzędnicy.
     "Popyt" na handlowców, głównie ekspedientki obserwują także w bydgoskim PUP. - W ogóle dysponujemy większością ofert pracy na stanowiska robotnicze, rzadziej zdarza się propozycja pracy np. dla inżyniera - mówią urzędnicy.
     Zdaniem Barbary Grabowskiej, kierownika PUP w Bydgoszczy, pracodawcy poszukując pracowników, na pierwszym miejscu stawiają doświadczenie zawodowe, na drugim wiedzę ogólną, na trzecim dodatkowe umiejętności. - W przypadku absolwentów poszukiwane są osoby, które mają chęć i to taką graniczącą z pasją, brak wiedzy praktycznej, ale determinację, aby ją nabyć - dodaje Grabowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska