Abonament RTV - kto jest zwolniony z opłacania?

Abonament RTV - kto jest zwolniony z opłacania?

Małgorzata Wąsacz malgorzata.wasacz@pomorska.pl tel. 052 32 63 215

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Gazeta Pomorska

Abonament RTV - kto jest zwolniony z opłacania?

©Infografika Radosław Fonferek

Mojemu mężowi na stałe przyznano II grupę inwalidzką. Chciałam na poczcie załatwić formalności związane ze zwolnieniem z opłacania abonamentu RTV. Usłyszałam, że muszę okazać świadectwo pracy męża. Uważam, że jest to niezgodne z prawem. Czy mam rację? - pyta nasza Czytelniczka.
Abonament RTV - kto jest zwolniony z opłacania?

©Infografika Radosław Fonferek

Pani Jadwiga z Szubina (nazwisko i adres do wiadomości redakcji) opowiada: - Mój mąż jest policjantem. Miał wypadek w pracy. Przyznano mu na stałe II grupę inwalidzką w związku ze służbą. Byłam na poczcie, by zgłosić ten fakt i załatwić formalności związane ze zwolnieniem z opłacania abonamentu, gdyż w ustawie zapisano, że nie trzeba płacić, gdy ma się grupę inwalidzką związaną ze służbą.
Pracownica poczty zażądała ode mnie świadectwa pracy męża. Uważam, że nie miała takiego prawa. Czy się mylę?

Tak mówi prawo

Ile osób płaci abonament?


- Na koniec 2007 roku 43,5 proc. gospodarstw domowych (5.798 tysięcy) było zarejestrowanych i płaciło abonament RTV. Za 2007 rok z abonamentu wpłynęło 874,5 mln zł. Dla porównania za 2006 rok było to 887,2 mln zł, a za 2005 rok - 902,1 mln zł.O odpowiedź na pytanie pani Jadwigi poprosiliśmy Dorotę Niklewicz, rzecznika Poczty Polskiej Regionu Bydgoskiego.

- Przekazana przez Czytelniczkę informacja, że jej mąż jest policjantem, któremu przyznano II grupę inwalidzką w związku ze służbą, z punktu widzenia przepisów, nie jest przesłanką wystarczającą do uzyskania zwolnienia od opłat abonamentowych. II grupie inwalidów nie przysługuje zwolnienie z opłat abonamentowych, za wyjątkiem osób niewidomych i niesłyszących, spełniających warunki określone w przepisach do korzystania z bezpłatnego abonamentu RTV.

Wykaz osób zwolnionych z opłacania abonamentu RTV (patrz infografika) - przyp. red.) określa ustawa z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (Dz. U. Nr 85 poz. 728 z póź. zm.).

Skompletuj dokumenty

Dorota Niklewicz dodaje, że pracownicy urzędów pocztowych dysponują wykazem osób uprawnionych do uzyskania zwolnienia z opłat za abonament RTV. Podpowiedzą także zainteresowanym, jakie dokumenty muszą okazać, by nie płacić za radio i telewizję. - Żądanie od Czytelniczki "Pomorskiej" świadectwa pracy męża nie miało uzasadnienia i myślę, iż mogło wyniknąć jakieś nieporozumienie - słyszymy.

Jeżeli spełniamy warunki określone w ustawie i kwalifikujemy się do zwolnienia z opłacania abonamentu RTV, powinniśmy dopełnić formalności w najbliższym urzędzie pocztowym. W tym celu musimy przedłożyć:
- dokument potwierdzający uprawnienia do zwolnienia,
- oświadczenie, że osoba uprawniona nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z dwiema lub więcej osobami, które ukończyły 26. rok życia życia i nie mają uprawnień do zwolnienia od tych opłat (druk dostępny w urzędzie pocztowym),
- wypełniony "Formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników rtv"(druk dostępny w urzędzie pocztowym).

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od następnego miesiąca po dokonaniu wymaganych formalności w urzędzie pocztowym.

Komentarze

Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze Miasto

Wideo