MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Populacja bobrów w Polsce rośnie. Liczba szkód też, więc samorząd rolniczy wnioskuje o redukcję

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podniósł temat populacji bobrów, która ciągle rośnie. Ich obecność prowadzi do szkód na obszarach uprawnych. Samorząd rolniczy chce ograniczenia ich populacji tam, gdzie występuje największe zagęszczenie bobrów, m.in. na Podkarpaciu.

W połowie lutego 2021 r. zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, po zgłoszeniach Podkarpackiej Izby Rolniczej, wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska wskazując na problem systematycznie rosnącej liczebności bobrów oraz szkód wyrządzanych przez te zwierzęta.

Więcej bobrów w Polsce i zalanych pól

Samorząd rolniczy podniósł w piśmie do resortu temat populacji bobrów, która ciągle rośnie. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie informacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, populacja bobrów w Polsce w przybliżeniu wynosiła w Polsce:

  • 2000 r. - ponad 24 tysiące bobrów
  • 2005 r. - ponad 40 tys.
  • 2010 r. - prawie 69 tys.
  • 2015 r. - ponad 100 tys.
  • 2018 r. - blisko 130 tys.
  • 2019 r. - ok. 137 tys. osobników

"Ich obecność prowadzi do szkód na obszarach uprawnych. Samorząd rolniczy chce ograniczenia ich populacji tam, gdzie występuje największe zagęszczenie bobrów, m.in. na Podkarpaciu", wskazuje KRIR.

Efektem działania bobrów są zalewane łąki i pastwiska, grunty rolne, uszkodzone groble i obwałowania stawów hodowlanych, zgryzanie drzew oraz szkody w uprawach ogrodniczych.

To też może Cię zainteresować

"Dotychczas podejmowane działania niestety nie przynoszą oczekiwanych efektów. Myśliwi nie są zainteresowani pozyskiwaniem bobrów, ponieważ nie ma zbytu na skóry i na mięso tych zwierząt". Dlatego "zarząd KRIR wnosi o podjęcie działań odpowiednich, które przyczynią się do ograniczenia populacji bobra w rejonach o największym zagęszczeniu, w tym na Podkarpaciu".

GUS (Ochrona środowiska 2020): Największym europejskim gryzoniem jest bóbr europejski (Castor fiber), objęty w Polsce ochroną od 1952 r. W 2019 r. odnotowano ok. 137 tys. bobrów, czyli od 2000 r. populacja zwiększyła się ponad 4,5-krotnie.

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry

Co zrobić, aby uzyskać rekompensatę za szkody spowodowane przez bobry? Należy złożyć stosowny wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z dokumentami. Wyjaśnia KRIR na podstawie informacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i wymienia, co dołącza się do wniosku:

  1. kopię dokumentu potwierdzającego prawo własności mienia, które uległo szkodzie, a w przypadku szkody wyrządzonej w pogłowiu zwierząt gospodarskich: oświadczenie poszkodowanego, że zwierzę będące przedmiotem szkody jest własnością poszkodowanego; kopię dokumentacji hodowlanej albo oświadczenie poszkodowanego o gotowości udostępnienia dokumentacji hodowlanej do wglądu podczas oględzin szkody, albo
  2. kopię dokumentu potwierdzającego oddanie poszkodowanemu mienia, które uległo szkodzie, do gospodarczego korzystania, w szczególności umowy użytkowania, najmu, dzierżawcy lub oświadczenia właściciela gruntu, albo
  3. oświadczenie poszkodowanego o posiadaniu samoistnym mienia, które uległo szkodzie;
  4. odpowiednio do przemiotu szkody;
  • oświadczenie poszkodowanego, że powstała szkoda skutkuje zmniejszeniem przychodów z działalności rolniczej w rozumieniu art.2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.) - jeżeli poszkodowanym jest rolnik,
  • kopię pozwolenia wodnoprawnego wydanego na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268 z późn. zm.) pozwolenia na budowę wydanego albo zgłoszenia dokonanego na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r - Prawo budowlane (Dz. U. z 2018, poz. 1202, z późń.zm.) - jeżeli były wymagane dla przedmiotu szkody,
  • oświadczenie poszkodowanego o planowanym terminie sprzętu uprawy lub płodów rolnych, które uległy szkodzie, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 14 dnia od dnia zgłoszenia szkody.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska