Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 780. inowrocławskich gimnazjalistów objętych unijnym programem

(FI)
Migawka z zajęć realizowanych w ramach projektu w Zespole Szkół Integracyjnych w Inowrocławiu.
Migawka z zajęć realizowanych w ramach projektu w Zespole Szkół Integracyjnych w Inowrocławiu. nadesłane
- Uczniowie lubią w sobotę uczestniczyć w zajęciach dodatkowych. Mówią, że w szkole panuje wówczas inna atmosfera. A i rodzice są zadowoleni, gdy widzą jak ich dzieciaki zamiast nudzić się w domu, biorą udział dobrze zorganizowanych zajęciach - zapewnia Alicja Mielcarek, dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych w Inowrocławiu.

Prezydent Ryszard Brejza podpisał z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim umowę na dofinansowanie projektu "Inwestycja w przyszłość bez ryzyka". Prawie milion złotych z Unii Europejskiej przeznaczono na zajęcia pozalekcyjne, w których uczestniczy już od połowy marca br. 781. inowrocławskich gimnazjalistów. Także tych z Zespołu Szkół Integracyjnych.

Miasto dokłada

Unijne dofinansowanie stanowi 85 proc. kosztów projektu. Pozostałe 15 proc. dołożyć musi miasto. Nie wyda jednak ze swojego budżetu ani złotówki. Poniesie bowiem tzw. wkład niematerialny w postaci udostępnienia sal lekcyjnych. W ten sposób łączna wartość projektu wyniesie 1,165 mln zł.

- Realizacja programu w naszych gimnazjach to możliwość rozwoju zainteresowań uczniów. Mamy doskonałą bazę dydaktyczną, chcemy ją w jeszcze lepszy sposób wykorzystać - podkreśla prezydent Ryszard Brejza.

Zobacz także: Nowe przedszkole w Złotnikach Kujawskich ruszy po wakacjach

Wiedza i zainteresowania

- Zajęcia ukierunkowane są na rozwijanie wiedzy i zamiłowań uczniów - zaznacza Magdalena Kaiser, naczelnik wydziału oświaty ratusza.

W ramach projektu prowadzone są więc zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego i języków obcych oraz przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Odbywa się praca z uczniem zdolnym, której celem jest m.in. osiąganie przez niego bardzo dobrych wyników podczas egzaminów gimnazjalnych. Realizowane są też tzw. ścieżki edukacyjne z uwzględnieniem różnego rodzaju "żywych lekcji".

Zaplanowano udział uczniów w wycieczkach edukacyjnych. Będą to wizyty w przedsiębiorstwach,a także wypady do teatru, opery czy miejsc o charakterze historycznym. W programie są też warsztaty literackie, filmowe i odwiedziny muzeów.

Co ważne, gimnazjaliści uczestniczyć mają także w spotkaniach z doradcą zawodowym, które mają pomóc w wyborze odpowiedniej ścieżki edukacyjnej umożliwiającej zdobycie wybranego zawodu, na dodatek odpowiadającego potrzebom lokalnego rynku pracy.

Program realizowany będzie przez trzy semestry. Do końca czerwca 2015 roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska