Gazeta Pomorska

Zaćmienie Księżyca i kometa. To była magiczna noc! [zdjęcia od Internautów]

Zaćmienie Księżyca, pełnia śnieżnego Księżyca i kometa przelatująca obok Ziemi. Dzisiejsza noc obfitowała w mnóstwo cudów na niebie! Oglądaliście pełnię

nadesłał Radosław

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/8] Następne

Zaćmienie Księżyca i kometa. To była magiczna noc!

Zaćmienie Księżyca, pełnia śnieżnego Księżyca i kometa przelatująca obok Ziemi. Dzisiejsza noc obfitowała w mnóstwo cudów na niebie! Oglądaliście pełnię i zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca, pełnia śnieżnego Księżyca i kometa przelatująca obok Ziemi - trzy niezwykłe zjawiska można było zobaczyć w nocy z piątku na sobotę na niebie.

Pełnia i zaćmienie Księżyca
Dzisiejsza pełnia Księżyca nazywana jest Pełnią Śnieżnego Księżyca. Księżyc pojawił się na niebie około godziny 17.20 w piątek. I w wielu miejscach zaćmienie Księżyca było wyraźnie widoczne.

Około godziny 23.30 rozpoczęło się natomiast zaćmienie Księżyca. Jego apogeum zostało osiągnięte ok. godz. 1.40 w nocy z piątku na sobotę.

Natomiast wytrwali obserwatorzy o godzinie 4.00 mogli zobaczyć kometę! Obok Ziemi przeleciała kometa 45P, nazywana kometą Honda-Mrkos-Pajdušáková. Kometa nie była widoczna gołym okiem - można ją było oglądać tylko z pomocą dobrego teleskopu. A było warto czekać, bo kolejny raz właśnie ta kometa pojawi się w 2022 r.

Pełnia i zaćmienie Księżyca - gdzie oglądać?
Pełnię i zaćmienie Księżyca oraz przelot komety najlepiej oglądać na obrzeżach miast i wzniesieniach - w okolicach, gdzie nie ma zbyt wielu latarni ulicznych. Dwa pierwsze zjawiska są doskonale widoczne, gdy na niebie nie ma chmur.