Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silni, sprawni powiatowi. Gdzie odbędą się szkolenia organizacji proobronnych?

Roman Laudański
Roman Laudański
Szeregowi mają być powoływani na odbywające się w weekendy ćwiczenia na 24 dni w roku, podoficerowie na 30 dni, a oficerowie - na 46 dni. Na archiwalnym foto - logistycy na poligonie.
Szeregowi mają być powoływani na odbywające się w weekendy ćwiczenia na 24 dni w roku, podoficerowie na 30 dni, a oficerowie - na 46 dni. Na archiwalnym foto - logistycy na poligonie. Roman Laudański
W Polsce powstanie 380 kompanii złożonych z ok. stu osób każda - po jednej w każdym powiecie. W czasie wojny OT ma liczyć 46 tys. osób.

Biuro ds. Proobronnych uzgodniło z dowódcami jednostek wojskowych cykl szkoleń na 2016 r. przeznaczonych dla organizacji proobronnych i klas mundurowych na terenie całego kraju. Cykl obejmuje 39 przedsięwzięć szkoleniowych.
Kolejne szkolenia realizowane przez Biuro do Spraw Proobronnych rozpoczną się w marcu br.

Dla wszystkich chętnych

Szkolenia dedykowane są przede wszystkim organizacjom i stowarzyszeniom, które mają podpisane z MON porozumienie o współpracy oraz zajmują się szkoleniem na rzecz tworzenia zasobów rezerw osobowych dla MON. W szkoleniach organizowanych przez Biuro do Spraw Proobronnych może brać udział każda organizacja spełniająca ww. wymogi. Biuro chce rekrutować wszystkie organizacje pozarządowe, które chcą współpracować z MON i samorządami w zakresie wsparcia tych organów w sytuacjach kryzysowych, szkolić swoich członków do Obrony Terytorialnej, zasilać chętnymi do zawodowej służby wojskowej, NSR oraz szkolić kandydatów do szkół oficerskich - zapewnia Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON. - W ramach działań Biura nie ma określonych parametrów naboru organizacji, gdyż współdziała ono z każdą zainteresowaną współpracą organizacją. Członkowie organizacji proobronnych będą mogli wstępować do tworzonych wojsk obrony terytorialnej kraju nie tylko indywidualnie. Będą to mogły robić także całe oddziały.

Pierwsze na wschodzie

Jak zapewniono „Pomorską” obecnie w resorcie obrony narodowej trwają prace nad koncepcją obrony terytorialnej, których zakończenie planowane jest na kwiecień br. Ustawa powołująca nowy rodzaj wojsk ma być gotowa jeszcze w tym roku.

- Resort obrony planuje powołać na granicy wschodniej, do końca 2016 roku, dowództwa co najmniej trzech brygad Obrony Terytorialnej (liczącej łącznie kilkanaście tysięcy osób), jak również ukompletować bataliony - podkreśla Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON. - W pierwszej kolejności brygady powstaną na północnym wschodzie Polski. Docelowo brygad Obrony Terytorialnej różnych typów ma być kilkanaście. Resort rozważa, w których garnizonach zostaną one rozlokowane. Do końca roku ma być gotowy pakiet zmian w ustawach powołujący nowy rodzaj wojsk, jakim ma być Obrona Terytorialna. Nabór do tych jednostek ruszyłby wiosną przyszłego roku. Obrona terytorialna ma się składać z dwóch komponentów - stacjonarnych sił lokalnych i mobilnych sił krajowych.

Kiedy na ćwiczenia

MON zakłada, że w czasie pokoju utrzymywany będzie szkielet Obrony Terytorialnej składający się z kilkunastu tysięcy żołnierzy zawodowych. W skład tych jednostek wchodzić będą rezerwiści, których szkolenie będzie podzielone na dwie fazy. Faza wstępna opierać się będzie na ćwiczeniach odbywających się jeden weekend w miesiącu przez 3 lata natomiast w kolejnej fazie będzie ono realizowane raz w roku. Od początku chcemy ich uczyć posługiwania się bronią palną, która byłaby przechowywana w jednostkach policji.

Biuro ds. Proobronnych uzgodniło z dowódcami jednostek wojskowych cykl szkoleń na 2016 r. przeznaczonych dla organizacji proobronnych i klas mundurowych na terenie całego kraju. Cykl obejmuje 39 przedsięwzięć szkoleniowych:

11 ogólnowojskowych (taktyka i szkolenie strzeleckie)
1. Brygada Pancerna Warszawa, 10. Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów, 12. Brygada Zmechanizowana Szczecin, 17. Brygada Zmechanizowana Międzyrzecz, 15. Brygada Zmechanizowana Giżycko, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich Rzeszów,
14 specjalistycznych (rozpoznanie) 2. pułk rozpoznawczy Hrubieszów, 9. pułk rozpoznawczy Lidzbark Warmiński, 18. pułk rozpoznawczy Białystok, (inżynieria wojskowa) 1. pułk saperów Brzeg, 2. pułk saperów Kazuń, 5.pułk inżynieryjny Szczecin Podjuchy, (szkolenie chemiczne) 4. pułk chemiczny Brodnica,
6 metodycznych (konferencje, warsztaty i szkolenia) 1batalion zmechanizowany 1.Brygady Pancernej Chełm, 6. Brygada Powietrznodesantowa Kraków, 9. Brygada Pancerna Braniewo, 12. Brygada Zmechanizowana Szczecin oraz 21. Brygada Strzelców Podhalańskich Rzeszów.
8 zajęć z ceremoniału wojskowego Warszawa Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego, 41. Baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, Komenda Portu Wojennego Gdynia.
Kolejne szkolenia realizowane przez Biuro do Spraw Proobronnych rozpoczną się w marcu br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska