Paszporty biometryczne z odciskami palców

Paszporty biometryczne z odciskami palców

Małgorzata Wąsacz

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Gazeta Pomorska

Paszporty biometryczne z odciskami palców
Paszporty biometryczne z odciskami palców

©Fot. sxc

Od 29 czerwca w wydawanych paszportach biometrycznych znajdą się odciski palców. Ceny dokumentów nie wzrosną. Natomiast stare paszporty będą ważne do daty określonej w dokumencie.
Paszporty biometryczne wprowadzono w naszym kraju 28 sierpnia 2006 roku. Dokument ma formę książeczki. Wyposażono go w mikroprocesor, przechowujący informacje biograficzne i cyfrowy wizerunek twarzy.

Zgodnie z unijnym prawem

- Natomiast od 29 czerwca tego roku w paszportach biometrycznych znajdą się również odciski palców - wyjaśnia Jacek Sońta, naczelnik Wydziału Komunikacji i Promocji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uzupełnienie zawartości dokumentów o obraz odcisków palców wynika z przepisów prawa krajowego - ustawy o dokumentach paszportowych z 13 lipca 2006 roku oraz prawa unijnego - rozporządzenia Rady WE z 13 grudnia 2004 roku.

Kupują niezbędny sprzęt

Tyle kosztuje dokument


- za paszport - 140 zł.
- za paszport dla dzieci, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 7 lat - 30 zł.
- za paszport dla dzieci, które ukończyły 7 lat a nie ukończyły lat 13 - 60 zł.
- za paszport tymczasowy dla dzieci - 30 zł.
- za paszport tymczasowy wydawany pozostałym osobom - 45 złOd kilku dni, na Śląsku, od osób składających wnioski o paszporty pobierane są odciski palców.
To test pilotażowy.

Czy na naszym regionie biura paszportowe są przygotowane do wydawania nowych dokumentów?

Piotr Kurek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, zapewnia, że wnioski o paszporty biometryczne z odciskami palców będą przyjmowane, a gotowe dokumenty wydawane, w pięciu miastach regionu: w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku oraz w punktach paszportowych w Grudziądzu i Inowrocławiu. - Do końca czerwca wojewoda uruchomi punkt wydawania paszportów w Inowrocławiu. Obecnie mieszkańcy tego miasta wnioski składają w Inowrocławiu, a dokumenty odbierają w Bydgoszczy. Urząd jest w trakcie zakupu sprzętu do pobierania odcisków palców - mówi Piotr Kurek.

Paszport biometryczny jest ważny dziesięć lat.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze Miasto

Wideo