Protest przed Sejmem ws. zmian w sądownictwie [ZDJĘCIA]...

  Protest przed Sejmem ws. zmian w sądownictwie [ZDJĘCIA] Demonstracja KOD i Obywateli RP w Warszawie

  Eliza Stępień (AIP), Michał Kurowicki (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Źródło:

  Punktualnie o godzinie 15 rozpoczęła się demonstracja przeciw przyjętej ustawie o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa i uderzającej w strukturę Sądu Najwyższego. Przed Sejmem protestują tłumy – wśród nich działacze z KOD, Obywateli RP oraz politycy opozycji. Liderzy .Nowoczesnej i Platformy nawoływali do zjednoczenia wszystkich obywateli.
  Protest przed Sejmem ws. zmian w sądownictwie [ZDJĘCIA] Demonstracja KOD i Obywateli RP w Warszawie
  1/85
  przejdź do galerii

  ©Adam Guz

  Metalowe barierki, setki policjantów na ulicach i w radiowozach po jednej stronie. Kilka tysięcy demonstrantów z transparentami, bębnami i flagami z drugiej. Tak wyglądały okolice Sejmu w niedzielne popołudnie. Choć zwołana przez opozycję demonstracja zaczynała się o godz. 15, to tłumy ludzi zmierzały dopiero o tej porze na ul. Wiejską.

  Inni przyjechali już kilka godzin, a nawet kilka dni wcześniej, aby wykrzyczeć swój sprzeciw wobec proponowanych przez PiS zmianom w działaniu Sądu Najwyższego, Krajowej Radzie sądownictwa i sądach powszechnych.


  - Jeszcze w piątek, gdy tylko usłyszałam z telewizji o proponowanych przez Kaczyńskiego zmianach w Sądzie Najwyższym ruszyłam do Warszawy - mówi Irena Lankoff, która na swój koszt przyjechała do Warszawy z Kielc. - Po wejściu tej ustawy w życie PiS przejmie kontrolę nad całym państwem. Będziemy skazani na rządy tej partii do końca życia i o jeden dzień dłużej, bo nowe prawo umożliwi im sfałszowanie wyborów. Grozi nam ustrój w stylu tego, co widzimy na Białorusi.

  Źródło:  Manifestantka z Kielc otoczona była grupą kilkudziesięciu osób, które przyjechały w niedzielę z całego województwa Świętokrzyskiego. Obok nich stali mieszkańcy Gdańska, Nowej Soli, Koszalina, Wałbrzycha i wielu innych miejscowości z całej Polski. Wszyscy dotarli do stolicy autokarami bądź własnymi samochodami. Byli wśród nich przedstawiciele całej opozycji, tej parlamentarnej i pozostającej obecnie poza parlamentem. Nad tłumem powiewały flagi Komitetu Obrony demokracji, Platformy Obywatelskiej, Obywateli RP, Nowoczesnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i partii Razem.

  17 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Pomorskiej

  Warszawa: Milczący "Łańcuch Światła" wokół Sądu Najwyższego [ZDJĘCIA]

  Warszawa: Milczący "Łańcuch Światła" wokół Sądu Najwyższego [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  ©Adam Guz  - Przyszedłem pod Sejm, bo chcę w ten sposób bronić Sądu Najwyższego - opowiada Paweł Cieślak, członek KOD ,,Mazowsze”, którego spotkaliśmy na Wiejskiej z grupą innych działaczy KOD już na dwie godziny przed rozpoczęciem demonstracji. - Czuję się zaniepokojony tym co robi Kaczyński. Tym, że minister Ziobro będzie miał nieograniczoną władzę. Wychowałem się jeszcze w PRL i to, co teraz wprowadza PiS przypomina mi bardzo tamte czasy.

  - Dotarły do nas zdjęcia z dróg prowadzących do Warszawy z zachodniej Polski. Widać na nich mnóstwo autokarów i samochodów z ludźmi, którzy jadą protestować pod Sejmem - dodawał członek mazowieckiego KOD-u.

  Wśród tłumu manifestantów można było spotkać także osoby, które popierają obecny rząd i planowane przez PiS reformy Sądu Najwyższego.

  - Jesteśmy tu dziś nie po to, żeby protestować. Wręcz przeciwnie. Przyszliśmy świętować, ponieważ jesteśmy świadkami upadku komuny w sądownictwie - twierdził Zygmunt Poziomka z podwarszawskich Błoni, który stał z kilkunastoma osobami otoczony tłumem zwolenników opozycji. Jednak warunki w jakich się znalazł nie przeszkadzały mu. Z dumą prezentował swoją niebieską podkoszulkę. Na jej przodzie miał na niej napisane: PSL, PO, KOD, Nowoczesna to Targowica, a z tyłu: Wolna Polska bez Michnika i Wyborczej. Obie grupy wdały się w kłótnię, zarzucając sobie nawzajem łamanie demokracji. Spierając się, co do liczby osób, które przyszły pod Sejm. Przekrzykując, kto wygra następne wybory i będzie dalej rządził Polską. Jednak trzeba przyznać, że pomimo wysokiej temperatury ulicznych sporów, nie doszło do żadnych rękoczynów i prób usunięcia grupki zwolenników PiS z opozycyjnej manifestacji.

  5 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Pomorskiej

  Kraków. Apelowali do prezydenta Dudy o zawetowanie ustaw sądowniczych

  Kraków. Apelowali do prezydenta Dudy o zawetowanie ustaw sądowniczych

  Link do głównego zdjęcia

  ©Piotr Tymczak  Niedzielny protest został profesjonalnie przygotowany przez członków KOD-u. Główny element stanowił podest rozstawiony na tle gmachu Sejmu. To na nim od godz. 15 przemawiali liderzy opozycji. Wokół niego powiewały flagi opozycyjnych ugrupowań. manifestanci przynieśli ze sobą mnóstwo transparentów. Na jednym z nich można było przeczytać: ,,Wracasz z wakacji i już nie ma demokracji”, na kolejnym: ,,Koniec sądów, koniec demokracji. Widać było też wielki plakat z napisem: ,,Nie ma wolności bez praworządności”. Przyszła z nim grupa manifestantów z Wałbrzycha, którzy przy pomocy trąbek robili niesamowity huk.

  - Pracuję w fabryce toyoty, w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej i byłem wczoraj w pracy do późnego wieczora - mówi Andrzej Zwoleński, który trzymał transparent. - Zarwałem noc, żeby tu przyjechać, ale nigdy nie zgodzę się na bezprawne rządy PiS w Polsce. A nowa ustawa o Sądzie Najwyższym do tego prowadzi!

  Źródło:  Tuż obok stała grupa bębniarzy, którzy wybijali rytmiczne, brazylijskie rytmy. Dalej widać było przedstawicieli Obywateli RP. O nie zbierali podpisy za delegalizacją ONR. Wśród tłumu było kilka osób z megafonami. To oni rzucali hasła, powtarzane potem przez manifestantów. Zdecydowanie najpopularniejszym okrzykiem niedzielnego popołudnia było: ,,Precz z Kaczorem dyktatorem!”, ,,Demokracji nie oddamy!”, ,,Nikt nie stoi ponad prawem!” i ,,Wolność, równość, solidarność!”.

  Do manifestantów przemawiało wielu członków opozycji. Wśród nich Władysław Frasyniuk, który mówił: To my bronimy prawa. To my, obywatele, jesteśmy po stronie prawa i konstytucji. Już nigdy nie usłyszycie ode mnie „Jarku”. Nie ma Jarka! Jest dyktator!

  21 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Pomorskiej

  Sejm odgrodzony. KOD i Obywatele RP zapowiadają protesty ws. zmian w sądownictwie [ZDJĘCIA] [WIDEO]

  Sejm odgrodzony. KOD i Obywatele RP zapowiadają protesty ws. zmian w sądownictwie [ZDJĘCIA] [WIDEO]

  Link do głównego zdjęcia

  ©fot. dk  Frasyniuk mówił też o powiązaniach niektórych członków obecnej władzy z rosyjską dyktaturą, z Putinem. - Tu jest Polska! Tam jest zdrada! - wołał. - Każdy ma prawo krzyczeć: Precz z Kaczorem, dyktatorem!

  Po nim wystąpił lider PO Grzegorz Schetyna, który stwierdził: Przyjechaliśmy tutaj, żeby powiedzieć, że chcemy być razem. Tak jak wtedy, w grudniu. Dzisiaj Kaczyński i Ziobro niszczą trójpodział władzy, dlatego musimy być razem. Będziemy chcieli być razem, być na jednej liście wyborczej, Wygramy tylko wtedy, gdy będziemy razem, będziemy wspólnotą. Obiecuje ciężką pracę, zwycięstwo wyborcze i to, że po wyborach ich rozliczymy.

  Źródło:  Demonstrację na swoim koncie na portalu Twitter komentował Joachim Brudziński z PiS. Napisał m.in.: Dziennikarz TVP relacjonuje, a ,,miłośnicy” i ,,obrońcy wolnych mediów” wyją jak opętani. Tak wyglądają ,,demokraci” i dodał, że Władysław Frasyniuk przynajmniej uczciwie przyznał, że kiepsko dziś z demonstracją.

  31 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Pomorskiej

  Protest "Nie damy zawłaszczyć Polski"

  Protest "Nie damy zawłaszczyć Polski". Zobacz zdjęcia [GALERIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Protest "Nie damy zawłaszczyć Polski" ©Kinga Czernichowska

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama