Policjanci wywieźli go do lasu i tam zmarł

  Policjanci wywieźli go do lasu i tam zmarł

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdj. ilustracyjne

  zdj. ilustracyjne ©Michał Gaciarz/Polska Press

  Dwaj policjanci z Wałbrzycha odpowiedzą za nieumyślne doprowadzenie do śmierci człowieka.
  zdj. ilustracyjne

  zdj. ilustracyjne ©Michał Gaciarz/Polska Press

  Dwaj funkcjonariusze Komend Miejskiej Policji w Wałbrzychu w wieku 36 i 23 lat, usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Pierwszy dotyczy nieumyślnego spowodowania śmierci człowieka. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Z kolei drugi zarzut dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.


  - Obaj oskarżeni nie przyznali się do stawianych im zarzutów. Potwierdzili natomiast pewne rzeczy, które miały miejsce w czasie zdarzenia będącego przedmiotem śledztwa - mówi Marcin Witkowski, prokurator rejonowy w Wałbrzychu. - Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu.

  Chorego człowieka zostawili w lesie

  Do zdarzenia doszło 10 marca 2017 roku. Patrol z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu został wezwany przez strażników miejskich na jedno z podwórek na terenie miasta. Na ławce siedział tam niespełna 58-letni bezdomny mężczyzna. Z ustaleń śledczych wynika, że był zaniedbany, ale trzeźwy. 58-latek pojawiał się tam regularnie, ponieważ w pobliżu mieszkała jego siostra. Kobieta nie wpuszczała brata do mieszkania, ponieważ był brudny, miał wszawicę i rozwijającą się gangrenę. Regularnie go jednak dokarmiała. Policjanci zabrali bezdomnego z podwórka do radiowozu i odjechali.

  W trakcie składania zeznań policjanci wyjaśnili, że po przejechaniu około kilometra dostali wezwanie przez radio do udania się na interwencję. Wówczas zatrzymali się i wypuścili bezdomnego mężczyznę w terenie leśnym. Kiedy później wracali tą samą trasą, zauważyli leżącego przy drodze 58-latka, który już nie żył. Zgłosili wówczas znalezienie martwego mężczyzny o nieustalonej tożsamości.

  Funkcjonariusze zostali zawieszeni

  Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że policjanci sporządzili notatki służbowe tylko dotyczące znalezienia zwłok. Nie odnotowali natomiast zatrzymania 58-latka oraz wywiezienia go i pozostawienia w kompleksie leśnym.

  Być może sprawa nigdy nie wyszłaby na jaw, gdyby kilka dni po zdarzeniu nie poinformował o nim śledczych świadek. Wówczas do akcji wkroczyli policjanci z wydziału wewnętrznego, którzy dotarli m.in. do siostry zmarłego i zaczęli ujawniać przebieg wypadków od chwili jego zatrzymania na podwórku. W trakcie śledztwa zlecono przeprowadzenie sekcji zwłok 58-latka, która miała wykazać, co było przyczyną jego zgonu .

  Wyniki sekcji wykluczyły, by zgon mężczyzny nastąpił w wyniku pobicia, którego następstwem mogło być uszkodzenie organów wewnętrznych. 58-latek zmarł z powodu wychłodzenia organizmu. Dlatego obu policjantom został postawiony zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

  - Z chwilą wszczęcia śledztwa, decyzją prokuratora obaj policjanci zostali zawieszeni w czynnościach służbowych - wyjaśnia Joanna Żygłowicz, rzecznik prasowy KMP w Wałbrzychu.

  Zobacz też: UWAGA! TVN: Policjantka od spraw zwierząt. "Jest jak prawdziwy pies: jak chwyci, to już nie puści"

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama