Erdogan poczuł siłę po referendum i szykuje się na wojnę z...

  Erdogan poczuł siłę po referendum i szykuje się na wojnę z Brukselą

  Hannah Lucinda Smith

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  System prezydencki ma obowiązywać w Turcji od roku 2019. Wtedy Erdogan będzie i głową państwa i szefem rządu z ogromnymi uprawnieniami

  System prezydencki ma obowiązywać w Turcji od roku 2019. Wtedy Erdogan będzie i głową państwa i szefem rządu z ogromnymi uprawnieniami ©EAST NEWS / AFP PHOTO / Bulent Kilic

  Prezydent Turcji dopiął swojego. Dostał zielone światło i może zmieniać rządy. Idzie czas silnej władzy Recepa Erdogana, który zapowiada powrót kary śmierci i chce, by Turcy bez wiz jeździli do Unii.
  System prezydencki ma obowiązywać w Turcji od roku 2019. Wtedy Erdogan będzie i głową państwa i szefem rządu z ogromnymi uprawnieniami

  System prezydencki ma obowiązywać w Turcji od roku 2019. Wtedy Erdogan będzie i głową państwa i szefem rządu z ogromnymi uprawnieniami ©EAST NEWS / AFP PHOTO / Bulent Kilic

  Po wygranym referendum Recep Tayyip Erdogan dał do zrozumienia, że szykuje się na wojnę z Brukselą. Zapowiada, iż nie zawaha się wprowadzić w Turcji kary śmierci i żądać zniesienia wiz dla obywateli swojego kraju.


  Źródło: RUPTLY/x-news


  Europejscy dyplomaci spodziewają się, że turecki prezydent będzie próbował skonsolidować władzę - znacznie poszerzoną - poprzez wybór wygodnych dla siebie „pól walki” z UE. Pojawiają się obawy, że zarzucenie reform sądownictwa i systemu demokracji sprawi, iż ten coraz bardziej autorytarny przywódca zrezygnuje z ambicji przystąpienia jego kraju do Unii. Erdogan postawi też ultimatum w sprawie zniesienia wiz dla obywateli tureckich.

  Obietnica zawarcia porozumienia w sprawie przyznania Turkom prawa swobodnego wjazdu do strefy Schengen stanowiła główny warunek wdrożenia przez Turcję porozumienia, które pomogło zahamować największą od czasów II wojny światowej falę migracji na kontynent.

  W ostatnich dniach Ankara zagroziła, że jeśli UE nie spełni obietnicy Turcja może przyzwolić na wybuch nowego kryzysu migracyjnego. Bliskie jest też zapewne ogłoszenie ultimatum w tej sprawie. Przypomnijmy, że uprzednio rząd turecki zgodziła się zatrzymać u siebie imigrantów pragnących dotrzeć do Grecji uważanej przez nich za bramę do Europy i przyjąć z powrotem przebywających tam uchodźców.
  Ankara zapowiada, że jeśli Unia nie zniesienie wiz Turkom, może przyzwolić na wybuch kryzysu migracyjnego
  W ciągu ostatnich trzech lat do państw europejskich przedostało się 1.3 mln migrantów z takich krajów jak Syria, Irak, Afganistan czy Erytrea.

  Już kilku godzin po wygranym referendum Erdogan - ma teraz między innymi prawo rozwiązywać parlament - dał do zrozumienia, że przywróci w Turcji karę śmierci. Taka decyzja zakończyłaby rozmowy na temat zniesienia wiz. Szef Komisji Europejskiej stwierdził, że kwesta ta stanowi dla UE „czerwoną linię”, której nie wolno przekroczyć.

  Lider frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim Włoch Gianni Pittella oświadczył, że jego blok deputowanych będzie w przyszłym tygodniu rozmawiał na temat weta dla takiej ewentualnej decyzji. - Zawsze bardzo niechętnie myśleliśmy o przyznaniu rządzonej przez reżim Turcji prawa swobodnego wjazdu. Ankara nie spełnia kryteriów demokratycznych. Teraz po referendum nasze obawy są jeszcze większe - stwierdził Pittella.

  Niedawno minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu oświadczył, że jeśli UE nie zniesie wiz, Turcja odrzuci porozumienie w kwestii migracji.

  Jeden z wyższych przedstawicieli greckich władz poinformował, że tutejsze wojsko już przygotowuje plany awaryjne na wypadek wybuchu nowego kryzysu migracyjnego. - Obawy są jak najbardziej realne. Pytanie brzmi jednak czy tak wojowniczo nastawiony przed referendum Erdogan teraz rzeczywiście postawi na szali to, że może stać się regionalnym pariasem - oświadczył ten sam urzędnik.

  Turecki minister ds. europejskich Omer Celik stwierdził, że Ankara zaproponuje Brukseli, by do czasu „unormowania się warunków walki z terroryzmem”, zagwarantowała Turkom swobodny wjazd na terytorium UE i wycofała z żądań wprowadzenia zmian w tamtejszej ustawie antyterrorystycznej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Wideo

   Gry