MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pokaz mody... pogrzebowej i dyskoteka... przy kościele. Gdzie tak będzie?

(iwo)
Portret trumienny z Rawicza.
Portret trumienny z Rawicza. commons.wikimedia.org
- W sobotę w kościele "na górce" będzie pokaz mody pogrzebowej. Dziwna impreza. Mają być kopie strojów, w których są pochowani ludzie w naszych kryptach. Pójdę, z ciekawości! - powiedział Czytelnik "Pomorskiej“.

Proboszcz lepiej tego zareklamować nie mógł. Łabiszynianie w ogłoszeniach po mszy usłyszeli, że - faktycznie - zaprasza w sobotę o godz. 12. A wszystko będzie się najpierw działo na schodach. - To będzie dla was szok. Zdziwicie się - dodał.

Czytaj też: "Nie od razu Polskę zbudowano". Już w sobotę obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Runowie!

Niech ludzie zobaczą

Skontaktowaliśmy się z ks. Krzysztofem Sobieralskim, który jest proboszczem parafii pw. św. Mikołaja. - Chodzi o pokaz pn. "Moda w obliczu śmierci“ - uściślił. To przedsięwzięcie realizuje parafia, przy wsparciu gminy Łabiszyn, a patronat ma marszałek województwa kujawsko - pomorskiego (w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa).

- Od wielu lat prowadzone są w naszym kościele prace konserwatorskie i remontowe - m.in. w kryptach pod świątynią, ale też odnawialiśmy zawilgocone mury, naprawiamy również dach. Wszystko oczywiście pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Zobacz: Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Kruszwicy [zdjęcia]

- Podczas jednego z etapów badań, porządkowania i odkrywania kolejnych zakamarków świątyni, grupa archeologów - pod nadzorem najpierw dr Alicji Drozd, a następnie dr hab. Małgorzaty Grupy z UMK - natrafiła na pozostałości strojów, w których pochowano zacnych mieszkańców naszej okolicy.

- Wówczas narodziła się myśl, aby w łabiszyńskim kościele pokazać te dawne stroje, uświadomić mieszkańcom, jaka kiedyś panowała moda i w co ubierano osoby zmarłe.

Suknia Skórzewskiej

- To będzie dla ludzi szok, ponieważ to nie kolor czarny, jak dziś w większości, był tym "do trumny“. On wszedł dopiero w XX wieku. Zobaczymy zatem przepiękne, niczym balowe stroje. Weźmy choćby zdjęcie z plakatu, na którym reklamujemy naszą akcję - biała suknia, w kwiaty - coś wspaniałego. W dzisiejszym pojęciu nie przypomina mody żałobnej - mówi ks. Sobieralski.

Na kościelnych schodach zaprezentuje się 10 modeli i modelek. - Będą to studenci lub absolwenci archeologii. Pokażą blisko 20 strojów, które uszyto, bazując na wzorach ze szczątków tkanin odnalezionych w grobach w różnych regionach Polski.

- To będzie moda z wyższej półki. Od wczesnego średniowiecza po XIX wiek - mówi dr Małgorzata Grupa. - Zobaczymy więc, w co ubrano do grobu wielkiego mistrza krzyżackiego, będzie suknia uszyta na podstawie tej, w której spoczęła księżna Zofia Lubomirska czy stroje szlachty toruńskiej oraz tej z Kujaw. W kościele, na manekinie, pokażemy zrekonstruowaną suknię hrabiny Skórzewskiej. Podczas pokazu zobaczymy ponadto trzy szaty dziecięce.

Przeczytaj: Pójdą za skibą i upieką ziemniaki w ognisku

- Stroje uszyte są na podstawie tego, co odkryliśmy, tj. reliktów szat wydobytych podczas badań w Toruniu, Szczuczynie, Końskowoli (posiadłość Czartoryskich). Jeśli chodzi o Łabiszyn: jesteśmy po badaniach rozpoznawczych; dysponujemy zrekonstruowanymi szatami z XVII i XVIII - podobne są tutaj, może będą się różniły szczegółami. Ale to cieszy, bo kolekcja powiększy się o kolejne wzory.
Akcji towarzyszyć ma festyn, w tym gry i zabawy dla dzieci (współorganizatorzy: gmina i Stowarzyszenie "Graba"), a na koniec planowana jest dyskoteka przy kościele.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska