Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod koniec grudnia 2023 roku honorowi dawcy krwi stracą ważną ulgę. Oto szczegóły

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Tylko do 30 grudnia 2023 roku włącznie honorowi dawcy krwi mogą skorzystać z 33-proc. ulgi na przejazdy PKP. Warunek - muszą mieć ważne zaświadczenie poświadczające uprawnienie do tej ulgi. Nadal mogą skorzystać z innych należnych im przywilejów.

Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity, informuje, że w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, honorowi dawcy krwi uprawnieni do ulgi 33 proc. mogą skorzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity na podstawie biletów z tą ulgą maksymalnie do 30 grudnia 2023 roku włącznie pod warunkiem posiadania ważnego zaświadczenia poświadczającego uprawnienie do tej ulgi. Zaświadczenie wydaje: regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa,Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa utworzone przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (MSWiA).

- Zaświadczenie musi być wydane najpóźniej 30 czerwca 2023 roku. Uprawnienie przysługuje bowiem przez okres 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia - wyjaśnia Cezary Nowak.

Pan Jacek z Bydgoszczy, który jest honorowym dawcą krwi, komentuje:

- Wielka szkoda, że akurat tę ulgę PKP likwiduje. Często wybierałem pociąg zamiast samochodu, bo wychodziło mi taniej ze względu na 33 proc. ulgę na bilety. Była ona formą docenienia krwiodawców za to, co robią. Owszem mamy jeszcze inne przywileje, ale akurat ulga na PKP dla mnie była najbardziej atrakcyjna.

Dodajmy, że 33 proc. ulga dla honorowych krwiodawców przysługuje przy przejazdach na podstawie biletów jednorazowych w klasie 1 i 2 pociągów TLK i IC oraz 2 pociągów EIC i EIP.

Takie przywileje posiadają honorowi dawcy krwi

Honorowi dawcy krwi mają na stałe zagwarantowane dwa dni płatnego urlopu po oddaniu krwi lub jej składników - dzień oddania krwi oraz następny, a w przypadku osób pracujących w systemie zmianowym zwolnienie obejmujące zmianę roboczą, która zaczęła się w dniu, w którym oddano krew lub jej składniki oraz dzień następny.

- Dokumentem poświadczającym wspomniane uprawnienie jest zaświadczenie wydane przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA - informują w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

Dodatkowo krwiodawcy mogą liczyć na zwrot kosztów przejazdu do najbliższej publicznej jednostki, w której planują oddać krew (koszt ten ponosi placówka). Ponadto każdy, kto odda krew lub jej składniki, otrzymuje posiłek regeneracyjny, aby uzupełnić oddane kalorie.

Za oddanie krwi przysługuje także ulga podatkowa. Wysokość odliczenia na cele krwiodawstwa ustala się mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi lub osocza przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik pieniężny. Aktualnie przyjęta wartość 1 litra pobranej krwi wynosi 130 zł.

- Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 litra, a kobieta 1,8 litra krwi pełnej. Osocza można oddać więcej. Odliczeniu podlega tylko krew oddana w roku, który jest przez nas rozliczany w PIT. Jeśli w poprzednich latach zapomnieliśmy skorzystać z ulgi dla krwiodawców, nie ma możliwości zaliczenia jej w latach następnych - mówi Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska