Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płużnica na 4. miejscu w kraju wśród gmin wiejskich!

Jolanta Zielazna
Alicja Kalinowska
Mała gmina Płużnica ratuje honor województwa kujawsko-pomorskiego w prestiżowym rankingu.

Płużnica jest na czwartym miejscu w kraju wśród gmin wiejskich. Tak została oceniona w uznawanym za prestiżowy „Rankingu Samorządów”, przygotowywanym co roku przez dziennik „Rzeczpospolita”.

Poza nią w rankingu wymienione są jeszcze Bydgoszcz i Toruń. O ile Płużnica „poprawiła się” o 26 miejsc (rok temu była 30.), to Bydgoszcz spadła 
o 5 pozycji (na 17. miejsce), a Toruń o 12 (na miejsce 25).

Niedawno o Płużnicy pisaliśmy przy okazji inwestycji samorządów - rankingu samorządowego czasopisma „Wspólnota”. Płużnica została sklasyfikowana na 9. miejscu. - Widocznie i „Wspólnota”, i „Rzeczpospolita” uważają za ważne to, co my robimy - mówi Marcin Skonieczka, wójt Płużnicy. - Potrafimy pracować zespołowo, ale też szukamy partnerów na zewnątrz.

Najpoważniejszy spadek zanotowano w wydatkach inwestycyjnych. - To dlatego że 2015 rok był rekordowy pod względem inwestycji i teraz trudno było to powtórzyć - tłumaczy wójt Skonieczka.

Czy dobre oceny gminy odczuwają także mieszkańcy? 
- Czuję, że coraz więcej osób zadowolonych jest z tego, że gmina się rozwija. Mieszkańców interesuje nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość, żeby inwestycje odpowiadały na ich potrzeby.

Na 17. miejscu wśród miast na prawach powiatu została sklasyfikowana Bydgoszcz. Ma niewiele punktów mniej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na minusie jest w dwóch kategoriach: wydatkach inwestycyjnych bez uwzględnienia środków unijnych i w wydatkach na transport. Dotyczy to także Torunia, który akurat te wskaźniki ma dużo niższe od Bydgoszczy.

Piotr Tomaszewski, skarbnik Bydgoszczy, skomentował obniżkę wydatków na transport: 
- Każde z miast ma indywidualnie uruchomiony program inwestycji transportowych. Są to z reguły projekty wysokowartościowe, wieloletnie, których harmonogramy układa się w Wieloletnich Prognozach Finansowych. Sytuacja ta powoduje, że nie ma możliwości obiektywnego porównania rocznych wartości inwestycji na tę dziedzinę. Stąd też wartość zmian rok do roku w tym rankingu wśród 30 miast na prawach powiatu waha się pomiędzy minus 77,9 a plus 64,8. Skala zmienności pokazuje brak miarodajności tego parametru.

Żadnej z kujawsko-pomorskich gmin nie ma w czołówce (25 miejsc) kategorii Europejski samorząd.

Kapituła rankingu „Rzeczpospolitej” w tym roku nieco zmieniła kryteria. Do głównego konkursu włączono innowacyjność - do tej pory konstruowano osobną klasyfikację. Jak tłumaczy prof. Jerzy Buzek, przewodniczący kapituły, to, co było innowacyjne jeszcze kilka lat temu, gdy powstawał ranking, teraz stało się normalnym rozwiązaniem.

Pod uwagę brane są nie tylko wskaźniki ekonomiczne, ale także m.in. sprawy społeczne, rozwój e-usług, możliwość załatwiania spraw przez internet itp.

Wójt: - Mieszkańców interesuje nie tylko ilość, ale także jakość 
inwestycji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska