MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piesza wycieczka PTTK z Rogówka do Torunia. Każdy może dołączyć

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Gotycki kościół w Rogowie pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Gotycki kościół w Rogowie pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Henryk Miłoszewski
Spotkanie turystów w sobotę (10 czerwca) o godz. 8.45 na przystanku MZK linii 111 przy al. Solidarności w Toruniu, skąd o godz. 8.57 nastąpi wyjazd do Rogówka. Trasa 15-kilometrowej wyprawy będzie przebiegała z Rogówka przez Jedwabno, Lubicz Dolny, z zakończeniem na osiedlu "Na Skarpie" przy ul. Olimpijskiej.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - wieś Rogówko była już znana w 1414 roku jako Cleyne Roge. Wówczas doznała szkód wojennych ocenionych przez Krzyżaków na 312 grzywien.

Taka jest historia

W 1428 roku była opuszczoną wsią, zapewne w wyniku wcześniejszych działań wojennych. W latach 1437 – 1438 posiadała powierzchnię 34 łanów i nadal stanowiła własność krzyżacką w komturstwie toruńskim.

Po wojnie trzynastoletniej w latach 1454 – 1466, stała się własnością królewską, przekazaną przez króla Kazimierza Jagiellończyka pod zastaw Radzie Miasta Torunia. W 1520 roku król Zygmunt I przekazał wieś wraz z innymi wioskami na własność Toruniowi, w zamian za zamek Świecie nad Wisłą.

W XVI wieku Rogówko wraz z kilkoma innymi wioskami i folwarkami weszło w skład dóbr ziemskich Torunia w tzw. kluczu mlewskim. Wszystkie posiadłości miasta Torunia, w tym i Rogówko, były wydzierżawiane przez kamlarnię toruńską (zajmowała się zarządzaniem gospodarką Torunia i zależnego od niego terytorium) aż do I rozbioru Polski. W latach 1673 – 1674 Rogówko, Grębocin, Jedwabno oraz Lubicz były dzierżawione przez Jakóba Eskena.

Dziedzictwo historyczne

W Rogówku zachowały się: budynek dawnej szkoły z około 1917 roku, drewniana chata z ok. 1900 roku oraz kilka domów murowanych z tego samego roku oraz nieco starsze. Jest też nieczynny cmentarz ewangelicki założony w XIX wieku, na którym najstarsze nagrobki pochodzą z 1910 roku.

W sąsiednim Rogowie wznosi się gotycki kościół z przełomu XIII i XIV wieku, noszący dziś wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska