MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PHO. Konsolidacja Belmy i Nitro-Chemu szansą dla regionu

(Kaf)
- Rozwijamy się, to jest najważniejsze - przekonuje z kolei Tomasz Ptaszyński, prezes Nitro-Chem. - Dziś zatrudniamy około 300 pracowników. Być może zatrudnimy kolejnych. Nasze przychody sięgają już 100 milionów złotych.
- Rozwijamy się, to jest najważniejsze - przekonuje z kolei Tomasz Ptaszyński, prezes Nitro-Chem. - Dziś zatrudniamy około 300 pracowników. Być może zatrudnimy kolejnych. Nasze przychody sięgają już 100 milionów złotych. archiwum
Konsolidacja zakładów jest szansą dla Kujawsko-Pomorskiego?

O tym przekonywały bydgoskie firmy należące do Polskiego Holdingu Obronnego.

Prezes Polskiego Holdingu Obronnego przyjechał spotkać się z marszałkiem województwa, by porozmawiać o szansach związanych z rozwojem przemysłu obronnego w naszym regionie.

O tym, że warto konsolidować firmy związane z tą branżą przekonywały też bydgoskie firmy Belma i Nitro-Chem.

- Włączyliśmy się do holdingu w 2010 roku i ten rok skończyliśmy zyskiem 1,6 miliona złotych - opowiada Artur Łysakowski, prezes BZE Belma. - Do 2015 roku chcemy osiągnąć zyski roczne na poziomie 5,5 miliona złotych. Sporo oszczędzamy np. na tym, że nie musimy zajmować się handlem. To działka holdingu.

- Rozwijamy się, to jest najważniejsze - przekonuje z kolei Tomasz Ptaszyński, prezes Nitro-Chem. - Dziś zatrudniamy około 300 pracowników. Być może zatrudnimy kolejnych. Nasze przychody sięgają już 100 milionów złotych.

Prezes holdingu podzielił się z marszałkiem doświadczeniami w budowaniu klastrów związanych z przemysłem obronnym.

Całbecki przyznał, że chciałby, aby ta dziedzina gospodarki stała się jedną z inteligentnych specjalizacji regionu, a na tworzenie i rozwijanie klastrów znajdą się pieniądze z RPO.

Władze holdingu chciałyby włączyć w jego struktury Wojskowe Zakłady Uzbrojenia. Zarząd spółki skarbu państwa nie chce jednak rezygnować z samodzielności, bojąc się m.in. utraty miejsc pracy.

- Powinniśmy współpracować - uważa Krzysztof Krystowski, prezes PHO. - Razem łatwiej zdobędziemy kontrakty na duże zamówienia, a rząd zapowiada, że w najbliższych latach na przemysł obronny przeznaczy około 140 miliardów złotych. Rozproszeni nie będziemy mogli mocno konkurować z innymi na rynku zamówień. Cały czas się rozwijamy, a nasze spółki przynoszą zyski. Polski przemysł obronny wychodzi z niszy i staje się ważną częścią gospodarki, także w Kujawsko-Pomorskiem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska