MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papa chroni nie tylko przed wilgocią, ale i przed promieniowaniem

MKJ
Palnikiem rozgrzewamy zarówno podłoże, jak i spodnią warstwę papy
Palnikiem rozgrzewamy zarówno podłoże, jak i spodnią warstwę papy Fot. swisspor bikutop
W czasie powstawania budynku ok. 3-4 proc. nakładów przeznaczone jest na izolację fundamentów. Nie warto więc inwestować w materiały, które są przestarzałe lub niewłaściwie dobrane.

Dobrym wyborem może być papa podkładowa, która zapewnia nie tylko ochronę przed wilgocią, ale również przed promieniowaniem radonowym.

Błąd trudny do naprawienia

"Należy pamiętać, że jakakolwiek naprawa izolacji fundamentów po zrealizowaniu obiektu jest trudna lub wręcz niemożliwa z powodu prostego faktu - fundamenty są etapem budowy bardzo szybko znikającym pod ziemią. Popełnienie błędu w tym miejscu konstrukcji jest bardzo trudne do zlokalizowania i naprawienia w późniejszym czasie" - mówi Marcin Bernaś, przedstawiciel producenta papy.

I w chwilę później przekonuje: - Dobra papa zgrzewalna do izolacji fundamentów tworzy szczelną warstwę oddzielającą budynek od wody lub pary wodnej. Powinna więc idealnie przylegać do izolowanej powierzchni i zapewniać jej pełną ochronę przed wilgocią. Dodatkowo - nowoczesne papy do izolacji fundamentów powinny chronić przed promieniowaniem radonowym.

Trzeba wiedzieć, jak izolować!

Pierwszy ważny krok, który zmierza do dobrej izolacji fundamentów - to prawidłowe przygotowanie podłoża.

Powierzchnia betonu na fundamencie musi być wolna od piasku, tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Maksymalna wilgotność podłoża betonowego zapewniająca odpowiednią przyczepność wgrzanej papy nie może przekroczyć 6 proc.

Najpierw przymiarka

Gdy podłoże mamy już gotowe - rolkę papy w celu przymiarki rozwijamy na całej długości miejsca, w którym będzie zgrzewana. Po dopasowaniu - zwijamy ją z jednej strony do połowy i rozpoczynamy zgrzewanie z drugiej.

Papę termozgrzewalną układamy, rozgrzewając palnikiem podłoże oraz spodnią warstwę papy aż do momentu zauważalnego stopienia bitumu z jednoczesnym powolnym i równoczesnym rozwijaniem rolki. Pasy papy z nowych rolek łączymy ze sobą wzdłuż rolki 8 cm, a zakład poprzeczny powinien wynosić 10-20 cm. Miejsce zakładów poprzecznych podgrzewamy palnikiem, po czym szpachelką wciskamy posypkę w asfalt na całej powierzchni zakładu.

O prawidłowym zgrzaniu papy świadczy wypływ masy asfaltowej o grubości do 1 cm na całej długości i szerokości rolki. Gdy go nie widać, należy docisnąć zakład przy użyciu wałka silikonowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska