MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Panie rzeczniku, pomóż nam. Spotkanie z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem [zdjęcia]

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Swoje problemy przedstawiały rzecznikowi praw obywatelskich osoby z Polskiego Związku Działkowców, żołnierze, rodzice niepełnosprawnych dzieci, a także wiele osób prywatnych
Swoje problemy przedstawiały rzecznikowi praw obywatelskich osoby z Polskiego Związku Działkowców, żołnierze, rodzice niepełnosprawnych dzieci, a także wiele osób prywatnych Filip Kowalkowski
Problemy osób z niepełnosprawnościami były najczęściej poruszane podczas wczorajszego spotkania z rzecznikiem praw obywatelskich.

Podczas konferencji rzecznik dr Adam Bodnar odniósł się też do opublikowanego właśnie wczoraj przez ONZ-owski Komitet Praw Człowieka raport dotyczący Polski w związku z Paktem Praw Osobistych i Politycznych. Nie jest on dla nas korzystny. O tym jednak w dalszej części tekstu.

Od czwartku do dziś w naszym województwie przebywa rzecznik praw obywatelskich. W czwartek spotkał się z mieszkańcami Włocławka i Torunia, wczoraj był w Bydgoszczy, dziś -w Grudziądzu. RPO odwiedza województwa, spotykając się z przedstawicielami organizacji rządowych i osobami, które chcą mu przedstawić swoje problemy. - Rzecznik nie powinien ograniczać się tylko do analizowania pism i skarg, które do niego są przysyłane - stwierdził.

Przeczytaj także: "Lekarka krzyczała do żony: Przyj, k..., a nie ała!"

Do Miejskiego Centrum Kultury przyszło około 60 osób. Część z osobistymi sprawami, inni przedstawiali problemy dotyczące większej grupy osób.

Dr Adam Bodnar na wstępie zaznaczył, że w sprawach, które są w kompetencjach rzecznik praw obywatelskich podejmie działania, ale nie zawsze siła nacisku, argumentacji jest wystarczająca, by osiągnąć cel, czyli zmienić niekorzystny stan rzeczy.

Najwięcej poruszanych spraw dotyczyło osób z niepełnosprawnościami i problemów ich opiekunów. Choćby orzekania o niepełnosprawności. Takie samo orzeczenie - stopień znaczny - dostaje osoba poruszająca się w miarę samodzielnie, świadoma i osoba leżąca, którą trzeba opiekować się całą dobę.

Dr Bodnar zgodził się, że orzecznictwo to jest mocno krytykowane. Przypomniał, że obecny rząd powołał kolejną komisje ekspertów, która ma przygotować diagnozę stanu rzeczy. - Wątpię, by nastąpiło to szybko, a rodzinom diagnoza jest doskonale znana. Możliwe, że będziemy mile zaskoczeni i chciałbym, żeby tak było, ale nie mam informacji, że reforma orzecznictwa ma być przeprowadzona niebawem.

Mówiono też m.in. o Funduszu Alimentacyjnym, który zniechęca kobiety do pracy (nie dostaną alimentów), o niezrealizowanym wyroku TK ws. świadczeń pielęgnacyjnych, 500plus dla dzieci w domach dziecka - nie dostają tych pieniędzy.

Stowarzyszenia nie prowadzące działalności gospodarczej prosiły o interwencję w sprawie opłat za prąd. Muszą płacić tak samo wysokie opłaty stałe, jak stowarzyszenia prowadzące działalność. Nie mają na to pieniędzy.

Dr Adam Bodnar powiedział, że wczoraj został opublikowany raport ONZ-towskiego Komitetu Praw Człowieka dotyczący Polski. Związany jest z dokonywanym co kilka lat przeglądem wykonywania przez Polskę zobowiązań na podstawie Międzynarodowego Paktu Praw Osobistych i Politycznych. Polska ratyfikowała ten pakt w 1977 roku. To najważniejsza globalna umowa dotycząca praw człowieka. Raport pokazuje, jak społeczność międzynarodowa ocenia sytuację w Polsce, respektowanie praw i wolności jednostki, jakie mamy główne problemy, a jest ich sporo. Istotą raportu jest, że odnosi się do wszystkich najważniejszych rozwiązań ustrojowych, o których ostatnio dyskutujemy.

Nie ma wątpliwości, że standard przestrzegania praw człowieka w Polsce pogorszył się.

- Zalecenia oznaczają, że Polska, by przestrzegać zobowiązań międzynarodowych powinna się do nich dostosować , podjąć działania legislacyjne i praktyczne, by je wypełnić - powiedział rzecznik. - Moim zdaniem Polska, jako członek ONZ oraz jako państwo, które jest związane umowami międzynarodowymi dotyczącymi praw człowieka, z których MPPOiP jest najważniejszy, powinna zrobić wszystko, by te zalecenia wykonać.

Zobacz także: Rząd czeka na odejście prezesa Rzeplińskiego? RPO o wybiórczej publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska