MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętaj: w poniedziałek nastąpi wyłączenie sygnału analogowego!

(LT)
20 maja, o godzinie pierwszej w nocy mieszkańcy 101 gmin województwa przestaną odbierać sygnał analogowy
20 maja, o godzinie pierwszej w nocy mieszkańcy 101 gmin województwa przestaną odbierać sygnał analogowy infografika Monika Wieczorkowska
W nocy z niedzieli na poniedziałek przez kilka godzin niektórzy mieszkańcy regionu nie pooglądają telewizji.

20 maja, o godzinie pierwszej w nocy mieszkańcy 101 gmin województwa przestaną odbierać sygnał analogowy.

- Wyłączenie naziemnego sygnału analogowego i włączenie cyfrowego spowoduje kilkugodzinną przerwę w nocy z niedzieli na poniedziałek - mówi Bartłomiej Michałek, pełnomocnik wojewody ds. Cyfryzacji Telewizji Naziemnej w Kujawsko-Pomorskiem. - Technicy muszą mieć kilka godzin na przełączenie sygnału. Osoby, które odbierają go z Trzeciewca już o godzinie szóstej powinny mieć sygnał cyfrowy. Niektórzy mieszkańcy Włocławka i Grudziądza ze względu na późniejsze uruchomienie tzw. stacji doświetlających poczekają do ósmej.

Przeczytaj także: Wezmę kasę na dekoder i... zniknę. Zarabiają na ludzkiej naiwności

Stacje główne w Kujawsko-Pomorskiem są w: Trzeciewicu, Bydgoszczy (ul. Chodkiewicza), Toruniu (komin EC), Kruszynkach (gm. Brodnica). Stacje doświetlające tzw. gapfillery znajdują się we Włocławku (pl. Wolności) i Grudziądzu (ul. Kalinkowa). Nadajniki te będą emitowały programy w ramach tzw. trzeciego multipleksu, czyli pakietu programów (MUX-3), w tym regionalną TVP Bydgoszcz. Ponadto będzie istniała możliwość odbioru MUX-3 na kanale 36 i telewizji regionalnej z nadajnika Konin/Żółwieniec i Damasławek. By wcześniej odbierać sygnał cyfrowy, można antenę nakierować na stację główną, a po uruchomieniu stacji doświetlającej (dla poprawienia odbioru) ponownie skierować antenę na stację doświetlającą.

- Po wyłączeniu sygnału analogowego więcej osób będzie mogło odbierać programy z trzeciego multipleksu - mówi Mirosław Kawecki, dyrektor bydgoskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Chodzi o to, że nie tylko mieszkańcy Bydgoszczy, ale wszyscy odbierający sygnał z Trzeciewca będą mogli oglądać programy z trzeciego multipleksu. Znajdują się w nim: TVP Historia, TVPKultura, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP 1,TVP 2 oraz TVP Info.

- Zmiany dotyczyć będą także MUX-1 i MUX-2 - dodaje Bartłomiej Michałek. - W przypadku nadajnika w Trzeciewcu będzie to zmiana kanału, z 49 na 41. Natomiast MUX-3 będzie można odbierać na kanale 36. Dlatego, po przełączeniu sygnału należy ponownie przestroić telewizor i wyszukać - najlepiej w trybie automatycznym - kanały nadawane cyfrowo.

Zastąpienie sygnału analogowego cyfrowym pozwoli na odbiór większej liczby programów w znacznie lepszej jakości obrazu i dźwięku.

Naziemną cyfrówkę można odbierać bez problemu, jeśli mamy odbiornik wyposażony w dekoder MPEG-4 (telewizor lub tzw. set top box dołączany do starego telewizora).

W zdecydowanej większości przypadków powinna wystarczyć dotychczasowa (sprawna!) instalacja antenowa. Ale nie wszyscy to wiedzą.

- Kupiłem antenę ze wzmacniaczem i nie mogę odbierać sygnału naziemnej telewizji cyfrowej - mówi Czytelnik z Inowrocławia.- Reklamowałem ją, ale w sklepie powiedzieli, że antena jest sprawna. To dlaczego nie mogę odebrać sygnału? Mieszkam w domku jednorodzinnym. Dotąd korzystałem ze zwykłej anteny.

- Antena ze wzmacniaczem szerokopasmowym, którą pan kupił, z uwagi na możliwość powodowania zakłóceń lub zniekształcania sygnału nie jest anteną zalecaną do odbioru telewizji cyfrowej - wyjaśnia Mirosław Kawecki. - Proponuję zaopatrzyć się w antenę kierunkową, np. typu Yagi-Uda (mającą kształt drabinki). Należy także pamiętać o umieszczeniu jej możliwie wysoko, najlepiej na dachu budynku, w miejscu nie osłoniętym przez wysokie obiekty. Istotne jest też właściwe ustawienie anteny w kierunku stacji nadawczej. W Inowrocławiu poprawny odbiór można uzyskać kierując antenę na RTCN Trzeciewiec (kierunek północny) lub RTCN Konin Żółwieniec (kierunek południowy).

Do 24 maja bezpłatna infolinia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (800 007 788) działa w godz. 8-22, z tym że w dniu wyłączenia telewizji analogowej w godz. 6 - 24. Z kolei bydgoska delegatura UKE będzie dłużej dyżurować 20-22 maja, w godz. 7.30-21.00, tel. 52 370 72 60.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska