MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Lubostroń świętuje 25-lecie istnienia jako instytucja kultury [zdjęcia, wideo]

(iwo), (szym)
Fotorelacja z wydarzenia w Pałacu Lubostroń
Fotorelacja z wydarzenia w Pałacu Lubostroń Fot. Iwona Góralczyk / Fot. Szymon Cieślak
Z okazji jubileuszu Pałac Lubostroń otrzymał m.in. marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, medal wojewody kujawsko - pomorskiego oraz wiele innych upominków upamiętniających wydarzenie, a podarowanych przez licznie przybyłych na uroczystość gości.

Podczas wydarzenia wyróżnienia z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy otrzymali także pracownicy instytucji: dyrektor Andrzej Budziak oraz Karolina Malak, Jerzy Nowak i Roman Świtała.

Całość uświetnił koncert pianistyczny Pawła Kowalskiego.

Warto przypomnieć, że zabytek i otaczający go zespół parkowy, będące perłą klasycystycznej architektury, od lat stanowią centrum promocji dziedzictwa narodowego oraz upowszechniania różnych form kultury i sztuki w naszym regionie.

Zlokalizowany w gminie Łabiszyn (pow. żniński) pałac powstał w latach 1795-1800, na zlecenie Fryderyka Skórzewskiego, będącego pod urokiem malowniczej wsi Piłatowo, które określił "sercu lubym ustroniem".

Zadanie wykonania projektu i budowy pałacu powierzono Stanisławowi Zawadzkiemu, czołowemu architektowi epoki klasycyzmu.

Lubostroń stał się ostoją myśli patriotycznej i życia narodowego tamtych czasów. Gościli w nim liczni reprezentanci z otoczenia nauki i sztuki oraz przedstawiciele polskich i europejskich rodów arystokratycznych.

Obecnie z otaczającym ją parkiem angielskim instytucja uznana jest za perłę architektury klasycystycznej i jedno z najpiękniejszych założeń pałacowo-parkowych w stylu klasycystycznym w Polsce.

Przeszła różne koleje. Trudne chwile w czasach wojny, a następnie kolektywizacji. Sam pałac uniknął dewastacji tylko dzięki zdecydowanym działaniom miejscowych władz i służb konserwatorskich.

30 kwietnia 1994 roku na bazie kompleksu wojewoda bydgoski utworzył instytucję kultury pod nazwą Badawczo - Rozwojowe Centrum Rehabilitacji Społecznej, Sztuki i Animacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych.

Od 1 stycznia 2013 roku organizatorem instytucji kultury Pałac Lubostroń jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Instytucja jest organizatorem wystaw, warsztatów, sympozjów, lekcji, koncertów, spotkań literackich i teatralnych oraz imprez o charakterze promocyjno-rekreacyjnym, w tym popularyzujących tradycje jeździeckie i myśliwskie.

Ponadto tworzy ofertę turystyczną promującą wartość historyczną i architektoniczną zespołu pałacowo-parkowego.

W ramach tegorocznych inwestycji planowane są działania związane z odtworzeniem zabytkowego parku w Lubostroniu uszkodzonego po nawałnicach z sierpnia 2017 roku oraz dalsze prace restauratorskie stolarki okiennej i drzwiowej pałacu.

Fragmenty uroczystości z okazji 25-lecia Pałacu Lubostroń jako instytucji kultury:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska