MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pachnący świat

Malwa
Zioła można uprawiać w gruncie lub w donicach.
Zioła można uprawiać w gruncie lub w donicach. Burda Polska
Zioła zdobią, pachną, są bardzo przydatne w kuchni i w kosmetyce. Dobrze jest mieć doniczki z ziołami w domu, na balkonie czy w ogródku.

     Gdy nie mamy zbyt wiele miejsca, zdecydujmy się chociażby na pietruszkę naciową, szczypiorek i szałwię. W ogrodzie możemy kilka grządek przeznaczyć wyłącznie na cząber, tymianek, majeranek, koper i lawendę.
     Zioła są łatwe w uprawie i nie mają zbyt wielkich wymagań. A wybór gatunków jest naprawdę duży.
     Zioła w ogrodzie
     
Klasyczny ogródek ziołowy ma wytyczone geometrycznie grządki obsadzone nisko przyciętym bukszpanem czy ograniczone ścieżkami z drobnych kamieni. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaplanować ziołowe grządki "w stylu angielskim", trochę dzikim, trochę romantycznym i zupełnie nieregularnym.
     Na słońcu, w ciepłym miejscu możemy posadzić majeranek, tymianek, lebiodkę (oregano), szałwię lekarską, rozmaryn i lawendę.
     W półcieniu dobrze będą się czuły pietruszka naciowa, szczypiorek, lubczyk, cząber jednoroczny (raz posiany w ogrodzie sam rozsiewa się co roku), mięta i melisa.
     Najbardziej pachnące gatunki to tymianek pospolity, macierzanka piaskowa, cząber górski, lawenda i hyzop, zwany ziołem biblijnym (kwitnie w lipcu w kolorach białym, niebieskim lub różowym, a kwiatostany nadają się do bukietów). Natomiast pysznogłówka nie dość, że ma fantazyjne kwiatostany, to jeszcze pachnie delikatnie cytryną i miętą.
     Zioła wśród warzyw
     
Rośliny zielarskie możemy uprawiać na jednej grządce z warzywami. W sąsiedztwie ogórków i buraków ćwikłowych dobrze rośnie koper, niedaleko kapusty świetnie czuje się hyzop, który jednocześnie chroni rośliny kapustne przed bielinkami i ślimakami. Marchew i pietruszkę można połączyć z czosnkiem i cebulą oraz z lebiodką. Cząber dobrze jest wykorzystać jako obrzeże grządki z sałatą, a przy pomidorach posadzić bazylię. Nagietki i rumianek dobrze czują się przy porach i cebuli.
     Nie należy natomiast sadzić do gruntu mięty. Wszystkie jej gatunki rozrastają się w takim tempie, że mogłyby zachwaścić grządki. Jeśli jednak chcemy mieć miętę w ogródku, lepiej posadzić ją w wiadrze plastikowym bez dnia, wkopanym w ziemię. Wówczas roślina nie ma możliwości rozrastania się we wszystkich kierunkach.
     Krzaczki melisy będą bardzo atrakcyjne, jeśli przez silne cięcie pędów nadamy im kształt kuli.
     Płotek czy altanę może obrastać nasturcja pnąca, której liście wzbogacą smak sałatki jarzynowej, zaś niedojrzałe nasiona mogą z powodzeniem zastąpić kapary. Bardzo dekoracyjna jest też fasola tyczna, szczególnie odmiana o fioletowych kwiatach i strąkach.
     W części ogrodu z warzywami wieloletnimi powinniśmy znaleźć miejsce na estragon, lubczyk i arcydzięgiel.
     Pachnący rozmaryn trzeba posadzić w pojemnikach i na zimę przenieść go do jakiegoś pomieszczenia.
     Zioła w doniczkach
     
Do uprawy ziół nadaje się też kuchnia. Im pomieszczenie bardziej widne, tym lepiej. Do uprawy w doniczkach wybieramy takie gatunki, które są najbardziej przydatne do przyprawiania potraw. Są to przede wszystkim szczypiorek i grubszy szczypior cebuli siedmiolatki i szalotki, dodawany do sałatek, kanapek, twarożków. Rzeżuchę warto wysiać nie tylko przed Wielkanocą, ale też w innych terminach, żeby w kuchni był zawsze dostęp do świeżej zieleniny.
     Na kuchennym parapecie nie może zabraknąć bazylii. Cząber przyda się do przyprawiania mięs, sosów i potraw z grilla. Pietruszką naciową posypujemy ziemniaki, kasze, zupy, sosy i kanapki. Liście lubczyku poprawią smak bulionów i sosów. Zielone liście rokietty siewnej mają ciekawy, musztardowy smak.
     Potrawy bardziej wyrafinowane wymagają przyprawienia estragonem, hyzopem, szałwią, majerankiem, tymiankiem. Mięta i melisa przydadzą się na herbaty.
     Jeśli zioła posadzimy w ładnych doniczkach, będzie to prawdziwa, pachnąca ozdoba kuchni.
     Siejemy, sadzimy
     
Rozsadę prawie wszystkich gatunków roślin zielarskich można kupić w dużych centrach ogrodniczych i w gospodarstwach ogrodniczych, które specjalizują się w takiej produkcji. Jeśli zioła uprawiamy z rozsady, rośliny szybciej zakwitają i dają większy plon. Najlepszy efekt daje rozmnażanie przez podział starszych roślin wiosną lub jesienią.
     Możemy też wysiać nasiona. Siew, w zależności od gatunku wykonuje się już w kwietniu lub w maju. Gdy nasiona wysiewamy na miejsce stałe, przykrywamy je 3-6 mm warstwą podłoża (z wyjątkiem rumianku, którego nasion nie przykrywamy). Siewki należy przerzedzić, zostawiając jedną roślinkę co kilka centymetrów.
     Zioła ciepłolubne wysiewamy do doniczek lub skrzyneczek w mieszkaniu, a po 20 maja sadzonki sadzimy do gruntu.
     Do roślin zielarskich zaliczamy gatunki:
     - jednoroczne - bazylia, koper, pietruszka naciowa, majeranek, cząber jednoroczny
     - dwuletnie - fiołek polny, malwa lekarska, lubczyk i arcydzięgiel
     - byliny - estragon, tymianek, melisa, mięta, szczypiorek, lubczyk, szałwia, rozmaryn, lebiodka, cząber górski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska