Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnaleźli narożnik bydgoskiego zamku! [wideo]

(AK)
Co jest dalej w ulicy? Okaże się już wkrótce bo wykop zostanie poszerzony, bo określić granice zamku.
Co jest dalej w ulicy? Okaże się już wkrótce bo wykop zostanie poszerzony, bo określić granice zamku. Agata Kozicka
Cały odcinek badań archeologicznych prowadzonych w związku z budową ciepłociągu, czyli od skrzyżowania ulicy Przy Zamczysku z Magdzińskiego do skrzyżowania z Grodzką to strefa występowania reliktów bydgoskiego grodu i zamku.

- Trafiliśmy na murowane relikty południowo-zachodniego narożnika bydgoskiego zamku. Ten fragment wykonany jest w pełnym murze z cegły ręcznie formowanej z odsadzkami - opisuje archeolog Wojciech Siwiak z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej.

Ten właśnie kawałek muru archeolodzy spodziewali się znaleźć w ulicy Przy Zamczysku, ale... nie w tym miejscu. - Wedle naszych szacunków opartych o plan Dahlberga, zamek miał na tej ścianie około 40-50 metrów długości. To by znaczyło, że narożnik powinien znajdować się jakieś 10 metrów dalej na południe - wylicza archeolog. - A skoro jest bardziej na północ, to znaczy, że był jednak troszkę mniejszy.

- Ponieważ mur ten koliduje z realizowaną inwestycją poszerzymy wykop w głąb ulicy, aby spróbować określić zakończenie narożnika zamku - dodaje Siwiak.

Niewykluczone, że położenie ciepłociągu trzeba będzie przeprojektować. - Po to, aby średniowieczne pozostałości bydgoskiego zamku pozostały nietknięte i doczekały wykorzystania ich może przez następne pokolenia. Może kiedyś zostaną pokazane - ma nadzieję archeolog.

Przeczytaj koniecznie: W Toruniu pobili gości z Danii, bo nie mówili w Polsce po polsku!

Oprócz reliktów zamku archeolodzy natrafili na warstwy powstałe podczas rozbiórki zamku w XIX wieku i podczas równania terenu pod wyznaczenie ulicy Przy Zamczysku. - Znaleźliśmy ceramikę ogrodową, doniczki , przywiezione ze starówki likwidowane domowe piece kaflowe, sporo naczyń ceramicznych, fajek glinianych, szkieł butelek i kości zwierzęcych.

Trafiła się też jedna moneta. - Niestety nie jest związana z funkcjonowanem zamku, ale dużo późniejsza. Związana z jego rozbiórką. To najprawdopodobniej jeden grosz z Wielkiego Księstwa Poznańskiego z początku XIX wieku - podaje Siwiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska