Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe wyniki badań: Młodzi stają się coraz bardziej radykalni

Karina Obara
Karina Obara
Można mówić o 3 rodzajach radykalizacji w zależności od źródła radykalizmu: skrajnie prawicowym, skrajnie lewicowym oraz religijnym. Z badań zespołu DARE wynika, że zradykalizowaną młodzież łączy poczucie krzywdy.
Można mówić o 3 rodzajach radykalizacji w zależności od źródła radykalizmu: skrajnie prawicowym, skrajnie lewicowym oraz religijnym. Z badań zespołu DARE wynika, że zradykalizowaną młodzież łączy poczucie krzywdy. Fot. Archiwum Gazety Pomorskiej
Co się dzieje z młodymi ludźmi, że coraz bardziej radykalizują się w swoich postawach i poglądach? Z badań przeprowadzonych w ramach zakończonego właśnie międzynarodowego programu DARE (Dialog o radykalizacji i równości), w którym brali udział badacze z Collegium Civitas, wynika, że szczególnie narażeni na indoktrynację środowisk radykalnych są właśnie młodzi.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Poważnym problemem jest rekrutacja do środowisk ekstremistycznych prowadzona w internecie. Co ją wspomaga? Anonimowość i “nieuszczelniona” polityka prywatności. Co sprawia, że niektóre osoby są bardziej podatne na radykalizację niż inne? Zaostrzeniu postaw sprzyja wykluczenie społeczne, nierówności, polaryzacja poglądów politycznych, piętnowanie odmienności i mowa nienawiści.  Młodzi, którzy borykają się z odrzuceniem, poczuciem niesprawiedliwości czy zagrożenia to łakomy kąsek dla łowców głów. To do nich najczęściej kierują swój przekaz ugrupowania radykalne i rekruterzy, którzy werbują nowych członków do organizacji.

Badania dowodzą, że dużą rolę odgrywa tu psychologia np. zawężenie myślenia, zniekształcenie obrazu świata, w którym pojawiają się różne koncepcje spiskowe. Jak to się objawia? Ktoś ma poczucie misji, której większość społeczeństwa nie rozumie i nie pochwala. Wzrasta więc w nim poczucie wyobcowania, co silniej wiąże go z grupą, w której jest akceptowany.

To błędne koło

Sprawia, że radykalne postawy ulegają wzmocnieniu. Zradykalizowaną młodzież (zarówno z prawa, jak i z lewa) łączy poczucie krzywdy. Młodzi ludzie czują, że są zbędni i nie liczą się w życiu publicznym, zawodowym i politycznym. Podkreślają, że mają poczucie bycia „uciszanymi”. Te badania powinny dać do myślenia, zwłaszcza w czasie pandemii. Niewykluczone, że będą kolejne lockdowny, więcej czasu na życie w wirtualnym świecie, który młodych pochłania bardziej niż życie w realu. I w ten sposób już budują nowy świat postpandemiczny, którego skutków wciąż nikt nie potrafi przewidzieć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska