Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezbędnik turysty. Przed nami trzy kolejne powiaty

Marek Weckwerth, [email protected], tel. 52 32 63 184
Ponad rzędem brodnickich kamienic wznosi się potężna wieża gotyckiego (XIV wiek) kościoła farnego pw. św. Katarzyny
Ponad rzędem brodnickich kamienic wznosi się potężna wieża gotyckiego (XIV wiek) kościoła farnego pw. św. Katarzyny Fot. Marek Weckwerth
Dziś mamy w rękach mapę powiatu brodnickiego, a już w czwartek i sobotę nasza kolekcja wzbogaci się o wąbrzeski i grudziądzki.

Nie wiesz? Zapytaj!

Nie wiesz? Zapytaj!

Szczegółowych informacji na temat codziennych wydań map oraz prenumeraty udziela Beata Sobczak-Bosek z działu marketingu "Gazety Pomorskiej", tel. 52 326 31 09.

Na krótko zajrzymy jeszcze w północno-wschodnią część ziemi dobrzyńskiej po linię Drwęcy i już za rzeką - na ogromne połacie ziemi chełmińskiej od Brodnicy po opłotki Grudziądza. Miasto Grudziądz pozostawimy sobie jednak na poniedziałek.

Dwa parki

W powiecie brodnickim Waszą uwagę przykują szczególnie dwa sąsiadujące przez Drwęcę obszary - parki krajobrazowe: Górznieńsko-Lidzbarski i Brodnicki. To dosłownie zielone płuca tej części regionu, które jawią się niczym miniatura Mazur z całym bogactwem jezior, lasów i wzgórz.

W Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym jakby nieco ciszej niż nad Jeziorami Brodnickimi, choć i tu często zaglądają turyści, wczasowicze i miłośnicy leśnych wędrówek. Lekcję przyrody można odebrać w jednym z wielu udostępnionych do zwiedzania rezerwatów. Nad majestatem natury można się zadumać pod ogromnym dębem "Rzeczpospolitej", posłuchać opowieści z leśnej kniei w "Szumnym Zdroju" i w głębokim kanionie rzeczki Brynicy.

Odwiedzić trzeba też Górzno - jedną z dwóch stolic (obok Lidzbarka) parku krajobrazowego.
Uroczo położone na wzgórzach pośród jezior, Górzno jest najmniejszym miastem w województwie kujawsko - pomorskim i jednym z najmniejszych w kraju. Mieszka tu nieco ponad 1300 mieszkańców.
Górzno pojawiło się na kartach historii w roku 1239 jako własność biskupów płockich. Od nich też otrzymało w roku 1327 praw miejskie. Górzno bogaciło się zwłaszcza na handlu drewnem i rybami, choć zyski przynosiły też biskupie winnice założone na słonecznych zboczach. W dawnych wiekach na wzgórzu nad jeziorem wznosił się zamek biskupi.

W bystrym nurcie Drwęcy przeglądają się warowne mury i wieża zamku krzyżackiego średniowiecznej Brodnicy. Miasto zachowało wiele gotyckich zabytków, które koniecznie trzeba zwiedzić, a potem wypić kawę w restauracyjce przy trójkątnym rynku.

Opodal Brodnicy leży Brodnicki Park Krajobrazowy. Jeziorami połączonymi Skarlanką płyną kajakarze i żeglarze, zatrzymując się w stanicy PTTK w Bachotku.

Nie tylko Ziemia Chełmińska

Wąbrzeźno i cały powiat to już wschodnie rubieże historycznej Ziemi Chemińskiej. Toteż sporo tu śladów dawnego państwa krzyżackiego i biskupstwa chełmińskiego. W stolicy powiatu wznosił się zamek biskupi (zostały tylko relikty), zaś w wielu miejscowościach - gotyckie kościoły. Te w większości zachowały się jako świadectwo swych czasów i nadal służą wiernym. Z Ryńska, gdzie także znajduje się gotycka świątynia, pochodził słynny rycerz Mikołaj - współzałożyciel Związku Jaszczurczego.
Na koniec słów kilka o powiecie grudziądzkim. To także (częściowo) Ziemia Chełmińska, ale już za linią rzeki Osy - Pojezierze Iławskie i ziemie dawnych Pomezan.

I tu historia przemawia niemal na każdym kroku, choć najmocniej pod ogromnym zamczyskiem w Radzyniu Chełmińskim.

Ruiny krzyżackich warowni zachowały się także w Rogóźnie - Zamku, Pokrzywnie i w samym Grudziądzu.
Wszystkie mapy

Na naszych mapach przedstawione będą wszystkie powiaty województwa kujawsko - pomorskiego oraz największe miasta. Dodatkowo - 29 maja - ukaże się mapa powiatu chojnickiego. W sumie do 22 czerwca wraz z "Pomorską" otrzymacie państwo 25 map.

Mapy ukazują się codziennie, prócz piątków, niedziel i świąt.

Zawsze w poniedziałki i środy mapom towarzyszą poradniki "Pomorskiej", w których opisujemy ciekawostki turystyczne poszczególnych powiatów, podajemy terminarz imprez kulturalno-sportowych, przydatne adresy. Radzimy także jak uprawiać różne formy turystyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska