Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedobór wody w powiecie wąbrzeskim. Takie zaplanowano rozwiązania dotyczące tego problemu

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
W 2021 r. w Wąbrzeźnie, z inicjatywy burmistrza Tomasza Zygnarowskiego i jego zastępcy Wojciecha Trzcińskiego, zorganizowano wpływ kajakowy pod hasłem "Wąbrzeźno żąda dostępu do morza", mający na celu zauważenie problemu niedoboru wody. Podczas wyprawy podpisano także deklaracje z innymi samorządowcami dotyczące dbania o wodę
W 2021 r. w Wąbrzeźnie, z inicjatywy burmistrza Tomasza Zygnarowskiego i jego zastępcy Wojciecha Trzcińskiego, zorganizowano wpływ kajakowy pod hasłem "Wąbrzeźno żąda dostępu do morza", mający na celu zauważenie problemu niedoboru wody. Podczas wyprawy podpisano także deklaracje z innymi samorządowcami dotyczące dbania o wodę UM
Podczas ostatniej sesji rady powiatu wąbrzeskiego radny Mieczysław Toś złożył interpelację, w której wnioskuje do powiatu wąbrzeskiego o zainspirowanie działań na szczeblu powiatu w zakresie przeciwdziałania skutkom narastającego zjawiska suszy, spadającego poziomu wód gruntowych, braku urządzeń melioracyjnych powodujących zahamowanie odpływu wód powierzchniowych i zwiększenie dopływu wód opadowych do warstw wodonośnych. We wtorek, 19 kwietnia wpłynęła odpowiedź na tę interpelację od starosty wąbrzeskiego Krzysztofa Maćkiewicza.
od 16 lat

Kilkanaście lat temu Strugą Toruńską płynęła woda na głębokość metra. Teraz jest sucha

Radny powiatowy Mieczysław Toś podczas sesji rady powiatu wąbrzeskiego 30 marca zwrócił uwagę, że problem dotyczący niedoboru wód w powiecie wąbrzeskim widoczny jest szczególnie w rejonie obszaru chronionego torfowiskowo-jeziorno-leśnego Zgniłka-Wieczno-Wronie. Radny zwrócił uwagę na fakt, że w jeziorach od kilku lat systematycznie spada poziom wody, wiele naturalnych obszarów wodno-błotnych zostało zlikwidowanych, a urządzenia regulujące poziom wody są wyeksploatowane. Nie ma już m.in. wody zasilającej Strugę Toruńską (zwaną Bachą), od jeziora Wieldządz przez jezioro Płużnica i Wieczno. Radny Mieczysław Toś dodał podczas sesji, że mieszka nad Strugą Toruńską, a tam, gdzie koło jego zabudowań powinna płynąć woda, po prostu jej brak. Jak wspomniał, jeszcze kilkanaście lat temu w strudze było wody na około metr głębokości, pływały ryby - teraz jest sucha. Idąc od jeziora Wieldządz w kierunku Płużnicy tylko miejscami jest trochę wody.

W związku z tym radny Mieczysław Toś zawnioskował do starosty wąbrzeskiego Krzysztofa Maćkiewicza o opracowanie programu mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenie powiatu, a w oparciu o ten program o opracowanie dokumentacji wykonawczej i podjęcie inwestycji, a także pozyskanie środków unijnych i samorządowych koniecznych do realizacji programu.

W powiecie wąbrzeskim powstanie Powiatowy Plan Wodny

We wtorek, 19 kwietnia starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz przekazał odpowiedź na interpelację Mieczysława Tosia. Jak napisał, 23 marca i 8 kwietnia 2022 r. przedstawiciele powiatu wąbrzeskiego, czyli Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie, gmin na terenie powiatu, spółek wodnych, Gospodarstwa "Wody Polskie", Izby Rolniczej i Lokalnej Grupy Działania wzięli udział w spotkaniach organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wąbrzeźnie. Łącznie z inicjatywy tych dwóch organizacji w 2022 r. ma dojść do sześciu spotkań, podczas których ma zostać wypracowany dokument ujmujący zakres niezbędnych inwestycji związanych z szeroko pojętą gospodarką wodną (Powiatowy Plan Wodny). - Po powstaniu takiego planu Lokalne Partnerstwo Wodne będzie mogło starać się o dofinansowanie przedmiotowych inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz z Krajowego Planu Odbudowy - przekazał starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz.

Centrum Doradztwa Rolniczego z Ośrodkami Doradztwa Rolniczego mają zgodnie z propozycją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi tworzyć Lokalne Partnerstwa Wodne, których głównym celem jest poprawa gospodarki wodnej na terenie powiatu.

- Powiat jako samodzielna instytucja nie jest w stanie stworzyć realnego do wykonania programu obejmującego wszystkie aspekty gospodarki wodnej, natomiast czynnie uczestniczy w pracach nad utworzeniem Lokalnego Partnerstwa Wodnego oraz wskazaniem odpowiednich inwestycji, które będą ujęte w Powiatowym Planie Wodnym

- przekazał starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz, który jeszcze podczas sesji podkreślił, że kiedyś spółki wodne odprowadzały wodę, a nie zatrzymywały i teraz mamy takie skutki. Starosta zaznaczył także, że są pieniądze z budżetu państwa lub województwa na spółki wodne, ale nie dostaje ich powiat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska