Naukowiec twierdzi, że odkrył przyczynę „klątwy faraona”, która zabiła ponad 20 osób

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Jedna z wystaw poświęcona władcom starożytnego Egiptu.
Jedna z wystaw poświęcona władcom starożytnego Egiptu. Roses Nicolas/ABACA/Abaca/East News
O "klątwie faraona" mówiły już starożytne teksy. Dotyczyły osób, które naruszyły spoczynek władców Egiptu. Ale jej wytłumaczenie wydaje się całkiem inne.

Naukowiec Ross Fellowes przedstawił teorię, zgodnie z którą przyczyną zgonów mogło być zatrucie promieniowaniem.
Podłoże "klątwy faraona", która miała zabić ponad 20 osób po otwarciu grobowca Tutanchamona w 1922 r., jest biologiczna, dodaje Fellowes.

Tajemnicze zgony śmiałków

Starożytny egipski tekst groził „śmiercią z powodu choroby, której żaden lekarz nie może zdiagnozować” każdemu, kto naruszy zmumifikowane szczątki królewskie.

Felowes ustalił, że przyczyną śmierci wielu osób było zatrucie popromienne naturalnymi pierwiastkami zawierającymi uran i odpadami toksycznymi, które celowo umieszczono w miejscu pochówku faraona. Narażenie na te substancje mogło prowadzić do nowotworów, takich jak ten, który zabił archeologa Howarda Cartera, który jako pierwsza osoba, która ponad 100 lat temu weszła do grobowca Tutanchamona.

"Przeklęty" grobowiec

Teoria dowodzi, że grobowiec rzeczywiście został „przeklęty” – choć w sposób celowy, biologiczny – a nie w nadprzyrodzony, jak sugerują niektórzy starożytni egiptolodzy. Carter zmarł w 1939 roku na zawał serca, po walce z chłoniakiem Hodgkina, który wpływa na układ odpornościowy organizmu zwalczający zarazki, a przyczyną raka jest zatrucie popromienne.

Lord Carnarvon, jeden z tych, którzy również przeszli przez wypełnione skarbami pokoje, zmarł z powodu zatrucia krwi pięć miesięcy po odkryciu. Wcześniej ukąsił go komar w miejsce na buzi, które skaleczył brzytwą.

Inne osoby uczestniczące w wykopaliskach zmarły z powodu uduszenia, udaru, cukrzycy, niewydolności serca, zapalenia płuc, zatrucia, malarii i narażenia na promieniowanie rentgenowskie – wszyscy zmarli po 50. roku życia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl