MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze domy łużyckie w miniaturze i oryginale. Zobaczysz je we wsi Cunewalde, najdłuższej w Niemczech

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Park miniaturowych domów łużyckich w Cunewalde (na pierwszym planie) i największy kościół wiejski w Niemczech
Park miniaturowych domów łużyckich w Cunewalde (na pierwszym planie) i największy kościół wiejski w Niemczech Fot. Marek Weckwerth
Ta wieś koło Budziszyna słynie z czterech rzeczy: z faktu, iż jest to najdłuższa wieś w Niemczech, z największego kościoła wiejskiego w Niemczech, z ogromnej liczby zabytkowych domów łużyckich oraz z Parku Miniatur tychże domów.

Zobacz wideo: Tak wygląda nowy park iluminacji w bydgoskim Myślęcinku

Warto to wszystko zobaczyć na własne oczy. Tym bardziej, że wieś Cunewalde znajduje się blisko granicy z Polską na Nysie Łużyckiej. Historia wsi ma stary rodowód sięgający roku 1222. Zachowany do naszych czasów kościół pochodzi z końca XVIII wieku. Uważany jest za największą świątynię wiejską w Niemczech – posiada 2632 miejsca siedzące (kościół opiszemy w osobnym artykule).

Park miniatur domów szachulcowych

W pobliżu kościoła (na zachód) można oglądać wierne modele domów w skali 1: 5 z muru pruskiego, charakterystyczne dla Górnych Łużyc. Miniatury stworzyli pracownicy Saskiej Akademii Edukacji Budowlanej w Budziszynie.

Według badań - pierwsze domy z muru pruskiego, dojrzałe już konstrukcyjnie, powstawały w XVI wieku i przez pięć wieków służyły jako miejsca zamieszkania i pracy. Miniatury są wiernymi kopiami konkretnych domów z Cunewalde i wielu innych okolicznych miejscowości, o czym można przeczytać na załączonych przy miniaturach tabliczkach.

To też może Cię zainteresować

Wejście na teren Parku Miniatur jest darmowe. Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest na zamówienie w Informacji Turystycznej (tel. 035 877 80 888).

Cała wieś robi wrażenie

W samej wsi Cunewalde jest kilkadziesiąt oryginalnych domów łużyckich i to w zdecydowanej większości w doskonałym stanie. Te nadgryzione zębem czasu są pieczołowicie remontowane.

Niektóre budynki to typowe chaty przysłupowo- zrębowe. Dolna część (parterowa) jest właściwie osobnym budynkiem, nad których znajduje się oparta na słupach (drewnianych belkach) część góra. W dolnej izbie znajdował się często warsztat tkacki, a górnej część mieszkalna. Dzięki oparciu na niezależnych słupach, drgania z dołu nie przenosiły się na górę.

U nas też są takie domy

Podobne domy można podziwiać w polskiej części Łużyc – w Bogatyni, a także innych mniej znanych miejscowościach. Trudno się dziwić, bowiem tereny leżące na wschód od Nysy Łużyckiej należały do zakończenia II wojny światowej do Niemiec. Zrekonstruowana chata przysłupowa znajduje się także w centrum Świeradowa - Zdroju, przy głównym deptaku.

To też może Cię zainteresować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska