Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodsi kryminaliści w Polsce!

(pio)
Mali kryminaliści mogą czuć się bezkarnie. Jeśli nie ukończyli 13 lat, nie odpowiadają za swoje przewinienia
Mali kryminaliści mogą czuć się bezkarnie. Jeśli nie ukończyli 13 lat, nie odpowiadają za swoje przewinienia www.sxc.hu
Nie umieją jeszcze dobrze pisać i czytać, a już są gangsterami... Poznaj historie najmłodszych przestępców w Polsce!

Gang składający się z chłopców w wieku 5, 8 i 9 lat włamał się do mieszkania i ukradł 500 złotych oraz komórkę.

W jednym z bydgoskich marketów 7- i 8-latek ukradli na sali batony, czipsy i gumy do żucia. Z kolei 11- 12-latek wzięli sobie prezerwatywy, nie płacąc za towar. Przy policji tłumaczyli się potem, że to pani w szkole kazała im je przynieść na lekcje.

Przypadek z Płonicy w województwie pomorskim: 5, 8 i 9 lat mają sprawcy włamania do mieszkania. Splądrowali mieszkanie, zabierając około 500 złotych i telefon komórkowy. Policjanci nie byli zdziwieni, gdy ustalono tożsamość małych włamywaczy. Mieszkańcy wsi niejednokrotnie widzieli, jak dzieci same kupują w sklepie najdroższe rzeczy. Może to mamuśka nauczyła ich fachu? Była bowiem notowana za kradzieże.

Grupa z Sulowa (lubuskie) w składzie 8-letnia dziewczynka oraz 9-letni 11-letni chłopcy, napadała na szkolne sklepiki i kradła słodycze.

12-letnia Jaśmina rzuciła się z nożem na rodziców, bo ci sprzeciwiali się jej związkowi z 23-letnim facetem.

Inny przypadek: 12-letni Artur z warszawskiej Pragi Północ został złapany na kradzieży kieszonkowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że policjanci zatrzymali go już 14. raz w ciągu pół roku.

12-latek, podobnie jak inne wyżej opisane małolaty, jednak mogą śmiać się. Dlaczego? Bo nie poniosą kary.

Są, można powiedzieć, w wieku ochronnym. Nie mają ukończonych jeszcze 13 lat. Według polskiego prawa wiek ten określa dolną granicę odpowiedzialności karnej.

- Gdy dziecko nie ma ukończonych 13 lat, powiadamiamy rodziców bądź opiekunów prawnych i sąd rodzinny celem rozpatrzenia sytuacji nieletniego, czy nie jest to przejaw demoralizacji - mówi Maciej Osinki z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Małolat może być objęty nadzorem kuratora albo - gdyby się dopatrzono, że przebywając w rodzinie może ulec demoralizacji - umieszczony w ośrodku szkolno-wychowawczym.

Ten "kruczek" dotyczący wieku według prawa podstępnie wykorzystują pełnoletni przestępcy. Zlecają dzieciakom młodszym niż 13-letnie roznoszenie narkotyków pod wskazane adresy klientów albo drobne kradzieże czy włamania do samochodów.

Mali recydywiści, jeżeli od najmłodszych lat współpracują z gangami, zazwyczaj sami stają się potem "wyszlifowanymi" bandziorami.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska