Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbogatsi kupują sztukę

Agnieszka Domka-Rybka Fot. SXC
W czasie, gdy rynki finansowe przeżywają trudne czasy, kolekcjonerzy sztuki kontynuują swoje zakupy.

Aż 43 proc. największych kolekcjonerów świata stawia na sztukę współczesną. Co ciekawe, wielu z nich wybiera sztukę rodzimą. Polski rynek, choć jeszcze stosunkowo młody, podąża za światowymi trendami.

 

 

37 proc. z 200 największych kolekcjonerów świata kupuje sztukę współczesną i nowoczesną równocześnie, a 26 proc. wybiera do swoich zbiorów sztukę nowoczesną. Na kolejnym miejscu pod względem popularności znajdują się dawni mistrzowie, którzy są w kręgu zainteresowań 15 proc. kolekcjonerów i fotografia (5 proc.). Również 5 proc. kolekcjonuje sztukę chińską, co wpisuje się w ogólnoświatowy trend rosnącego zainteresowania tym kierunkiem.

 

 

- Na świecie pod pojęciem sztuki nowoczesnej rozumie się dzieła tworzone od około połowy dziewiętnastego wieku, włączając w to takie kierunki jak impresjonizm, kubizm, surrealizm czy ekspresjonizm - wyjaśnia Monika Weber, dyrektor ds. inwestowania w dzieła sztuki w firmie Wealth Solutions, która przygotowala specjalny raport na ten temat. - Z kolei w kategorii sztuki współczesnej znajdują się dzieła, które powstały po drugiej wojnie światowej. Ze względu na uwarunkowania historyczne, często stosowany jest uproszczony podział na sztukę dawną i współczesną, przy czym pod pojęciem sztuki dawnej rozumie się dzieła tworzone przed drugą wojną światową. Patrząc z tej perspektywy na polski rynek sztuki i analizując strukturę sprzedaży dzieł sztuki na polskich aukcjach, również tutaj jest coraz większe zainteresowanie sztuką współczesną, która dodatkowo cenowo jest atrakcyjniejsza od dawnej.

 

 

Wśród największych kolekcjonerów świata dominują Amerykanie, ale jest też wielu miłośników sztuki z Europy, w szczególności z krajów niemieckojęzycznych oraz z Francji i Wielkiej Brytanii.

 

 

Kto i co kolekcjonuje? Co ciekawe, kolekcjonerzy często wybierają sztukę pochodzącą z ich własnych krajów. Chociażby drugi najbogatszy człowiek świata (według listy Forbesa), Meksykanin Carlos Slim Helu, kolekcjonuje sztukę prekolumbijską i meksykańską. Z kolei znany biznesmen i kolekcjoner Charles Saatchi (Wielka Brytania) stawia na współczesną sztukę brytyjską, a Agnes i Karlheinz Essl (Austria) - na malarstwo austriackie.

 

Innym ciekawym przykładem tej tendencji, spoza rankingu, jest George Michael, który znany jest z tego, że kolekcjonuje sztukę brytyjską, w szczególności przedstawicieli tzw. YBAs.

 

 

- W Polsce tendencja jest bardzo podobna. Kolekcjonerzy w pierwszej kolejności interesują się rodzimymi artystami, niezależnie od tego, czy jest to sztuka dawna czy współczesna, grafika, malarstwo czy rzeźba. Jest to rodzaj swego rodzaju artystycznego patriotyzmu - dodaje Monika Weber.

 

 

Wealth Solutions

jest firmą specjalizującą się w kreacji i dystrybucji produktów strukturyzowanych, jednak domeną firmy są nie tylko produkty finansowe. Ofertę dla wymagających klientów uzupełnia doradztwo przy inwestowaniu w dzieła sztuki.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska