MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwa Skrwilno

Redakcja
Nadleśnictwo Skrwilno (RDLP Toruń) Adres: ul. Leśna 5, 87-510 Skrwilno, woj. Kujawsko-Pomorskie, Powiat Rypiński Telefony: 54 270 00 32; 54 270 00 02; tel. kom. 606 754 283 Fax: 54 280 99 67 E-mail: [email protected] WWW: skrwilno.torun.lasy.gov.pl Tel. P.POŻ.: 54 270 16 98 Ochrona przyrody w Nadleśnictwie Skrwilno stanowi ważne ogniwo w ogólnopolskiej sieci ekologicznej. Lasy Nadleśnictwa tworzą stosunkowo duże obszarowo wyspy środowiskowe w rolniczym krajobrazie regionu. Ciągną się w kierunku północno-wschodnim łącząc korytarz ekologiczny lasów nad Wisłą z 'Lasami Górznieńsko Lidzbarskimi'. Mają one więc, poza znaczeniem gospodarczym także niezmiernie istotną funkcję pozaprodukcyjną. Rolą ochrony przyrody jest ocena wartości przyrodniczej obszaru Nadleśnictwa Skrwilno na tle regionu i kraju, ustalenie hierarchii ważności funkcji lasów, wskazanie cennych obiektów przyrodniczych oraz określenie celów i metod ich ochrony.

Rezerwaty przyrody obejmują ochroną najcenniejsze obiekty przyrodnicze. Na terenie Nadleśnictwa Skrwilno znajduje się 5 spośród 81 rezerwatów województwa kujawsko-pomorskiego. Należą do nich: rezerwat torfowiskowo-leśny " Mszar Płociczno", rezerwat torfowiskowy "Torfowisko Mieleńskie", rezerwat krajobrazowy "Przełom Mieni" oraz dwa rezerwaty leśne "Okalewo" i "Stary Zagaj.

Edukacja ekologiczna

Edukacja ekologiczna jest ważnym elementem rozwoju dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych. Kształtuje całościowy obraz ich relacji z otaczającą przyrodą. Wskazuje na zależności człowieka i środowiska, a także uczy odpowiedzialności za zmiany powstałe w środowisku naturalnym. Nadleśnictwo Skrwilno, w celu szerzenia postaw proekologicznych prowadzi ośrodek edukacji ekologicznej w Skępem i w Skrwilnie oraz terenowe ścieżki przyrodnicze. Korzystający, a w szczególności dzieci i młodzież szkolna uczą się szacunku do przyrody, zapoznają się z zagrożeniami środowiska naturalnego w miejscu zamieszkania oraz uświadamiają sobie znaczenie różnorodności biologicznej w najbliższym otoczeniu.

Ścieżka przyrodniczo-leśna SKRWILNO

Trasa o długości 4,2 km (ma swój początek i koniec przy siedzibie Nadleśnictwa Skrwilno) biegnie poprzez rożne rodzaje drzewostanów i biotopów leśnictwa Zambrzyca wzdłuż zielonego szlaku. Na trasie znajduje się 12 przystanków -oznaczonych tablicami o treści przybliżającej zagadnienia gospodarki leśnej.

Ścieżka przyrodniczo-leśna GŁĘBOCZEK

Trasa o długości 4,2 km biegnie wśród wzgórz sosnowych malowniczo położonych nad Jeziorem Skępskim Wielkim. Na trasie znajduje się 16 przystanków, tablic edukacyjnych. Poruszają one przede wszystkim tematykę przyrodniczą wyjaśniając podstawowe pojęcia dotyczące ekosystemu leśnego oraz zasad jego funkcjonowania. Tablice dotyczące gospodarki leśnej i działalności leśników skupiają się na zagadnieniach ochrony lasu, zarówno przed czynnikami przyrodniczymi jak i zagrożeniami ze strony człowieka. Niewątpliwą atrakcją ścieżki jest punkt widokowy na jezioro i panoramę Skępego z górującymi wieżami Klasztoru oo. Bernardynów.

Ścieżka przyrodniczo-leśna STARY ZAGAJ

Trasa o długości 13 km powstała z myślą o codziennej wędrówce dla bardziej wytrwałych piechurów. W przeważającej części prowadzi przez lasy gospodarcze Leśnictwa Głęboczek. Uważny obserwator ma możliwość zapoznania się z różnymi formami codziennej działalności leśników, przede wszystkim z zakresu hodowli lasu. Na trasie spotkamy, więc, gospodarcze drzewostany nasienne stanowiące podstawową bazę wysokiej jakości nasion. Zobaczymy uprawy leśne zakładane zarówno na otwartej przestrzeni jak i na gniazdach wewnątrz lasu. Na ich przykładzie można poznać formy zmieszania gatunków, sposoby ochrony przed owadami i przed zwierzyną. Trasa ta pozwala na obserwację wszystkich faz rozwojowych lasu z ich charakterystycznymi cechami budowy i zachodzącymi procesami oraz sposoby jego pielęgnowania. Ciekawym obiektem są plantacje drzew szybkorosnących - modrzewi. Najciekawszy przyrodniczo i krajobrazowo odcinek ścieżki prowadzi przez rezerwat przyrody "Stary Zagaj".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska