Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół rolniczych w regionie. Są chętni?

AGW
Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu
Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu Maryla Rzeszut
Kończy się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Nie wszystkie oferowane klasy w szkołach z rolniczymi specjalnościami powstaną. Młodzież wybiera przede wszystkim mechanizację rolnictwa i weterynarię.

Szkoły ponadgimnazjalne najpóźniej 3 lipca podały listy zakwalifikowanych do przyjęcia. Do 8 lipca uczniowie kujawsko-pomorskiego w rekrutacji 2014/2015 będą mieli czas (do 12:00) na potwierdzenie chęci podjęcia nauki w danej placówce. Tego samego dnia do 15:00 szkoły ogłaszają listy przyjętych.

Niektóre technika kuszą bezpłatnym kursem prawa jazdy kat. B i/lub T, który znajduje się w planie nauczania. Uczeń płaci tylko za egzamin. Nie zawsze przyciąga to jednak kandydatów. Jakim zainteresowaniem cieszą się w tegorocznym naborze szkoły o nachyleniach rolniczych?

Zespół Szkół CKU w Gronowie oferuje w tym roku takie klasy, jak technik mechanizacji rolnictwa, technik rolnik, technik agrobiznesu czy technik hodowca koni. Szkoła (nie tylko ta) nie ustala limitu miejsc, przyjmuje wszystkich, którzy zechcą się uczyć w jej murach. Pełna klasa powstanie o specjalności mechanizacji rolnictwa - zgłosiło się 27 osób. Tylko 3 deklarowało naukę z hodowli koni. Zabrakło chętnych również do utworzenia pozostałych grup z oferty technikum. Szkoła swoim uczniom oferuje kurs prawa jazdy kat. B.

ZS w Gronowie prowadzi też szkołę zawodową. Klasę mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych chce zasilić 5 uczniów. Nie zostaną odesłani, powstanie klasa wielozawodowa (z klasą mechanik pojazdów samochodowych). Szkoła mimo wszystko uważa, że kierunki rolnicze cieszą się powodzeniem wśród gimnazjalistów. Gronowo chwali się bezpłatnymi kursami pozwalającymi zdobyć kwalifikacje zawodowe technik rolnik po szkole zawodowej lub gimnazjum. W już prowadzonym uczestniczy 40 osób, jesienią ruszy kolejny.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy może pochwalić się dużym zainteresowaniem technikiem weterynarii. W roku szkolnym 2014/2015 powstanie 2,5 klasy (podania złożyło 96 osób). Drugie miejsce w bydgoskiej szkole pod względem liczby chętnych zajmuje technik architektury krajobrazu (24-osobowa klasa), kolejna - technik ogrodnik - będzie łączona (12 osób). W programie nauki jest kurs na prawo jazdy kat. T.

W Kowalu, gdzie działa ZS Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego pełne klasy powstaną w grupach technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik mechanizacji rolnictwa. W ofercie znajdowały się też technik rolnik i technik turystyki wiejskiej oraz 2-letnia szkoła policealna - technik turystyki wiejskiej. Kurs na prawo jazdy samochodem, ciągnikiem czy kombajnem.

- Dzieci jest mniej, niż demograficzny rozkłada się po innych szkołach tak samo - mówi nam pracownica sekretariatu Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie. W technikum prawdopodobnie powstanie 1 większa klasa łączona, może dwie. Chętnych nie brakowało za to do zasadniczej szkoły zawodowej, gdzie chęć nauki zgłosiło 30 osób.

64 podania spłynęły do zasadniczej szkoły zawodowej w ZS nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu. W technikum największe zainteresowanie wzbudziła podczas składania podań klasa technik ekonomista. W programie nauczania klas technik rolnik oraz technik architektury krajobrazu znajduje się kurs prawa jazdy kat. B i T.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska