Gazeta Pomorska

Nowe płatne drogi w Polsce. Tutaj trzeba zapłacić za przejazd!

Zarobił już miliardy, bo dziennie zarabia kilka milionów. wbrew pozorom to nie o żadnym kierowcy Formuły 1, czy też piłkarzu. Chodzi o polski system

archiwum Polska Press

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/14] Następne

Nowe płatne drogi w Polsce. Tutaj trzeba zapłacić za przejazd!

Zarobił już miliardy, bo dziennie zarabia kilka milionów. wbrew pozorom to nie o żadnym kierowcy Formuły 1, czy też piłkarzu. Chodzi o polski system pobierający opłaty z dróg.

Elektroniczny system poboru opłat jest obowiązkowy dla samochodów powyżej 3,5 ton. Dla aut osobowych przeznaczony jest system viaAUTO – kierowcy mogą za jego pomocą opłacać przejazdy płatnymi autostradami, dzięki czemu unikają postojów na bramkach.

Nad płatnymi drogami znajdą się bramownice, wyposażone w anteny. Anteny umożliwiają komunikację między przekaźnikami a viaBOX-em zamontowanym w pojeździe. Za każdym razem, gdy pojazd przejeżdża pod bramownicą, zostaje naliczona opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej. Kierowca zostaje o tym powiadomiony pojedynczym sygnałem z viaBOX-a. Proces naliczenia opłaty przebiega w pełni automatycznie bez potrzeby redukowania prędkości pojazdu lub zatrzymywania się.

Gdzie będzie trzeba płacić? Zobacz na kolejnym zdjęciu >>>

Ceny benzyny 2017. Zła wiadomość dla jadących na urlop. Paliwa idą w górę


660 kilometrów nowych tras włączono do systemu Viatoll.
źródło: TVN Turbo/x-news

Polecamy