MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Monarchowie oddali hołd Dzieciątku

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Trzej Królowie poprowadzili swoje barwne orszaki do szopki, gdzie złożyli pokłon i dary Dzieciątku Jezus.

Trzej królowie spotkali się w środę o godzinie 15 w samym sercu toruńskiej starówki – przy pomniku Mikołaja Kopernika. Każdy z nich przybył z innej części miasta – Kacper w orszaku europejskim wyruszył spod Bramy Żeglarskiej, azjatycka kompania Melchiora dotarła spod Łuku Cezara, natomiast Baltazar uformował swój afrykański orszak w okolicy placu Teatralnego. Towarzyszyły im orkiestry dęte, śpiewające anioły, diabły, pastuszkowie, husarie, rycerze. Monarchowie poprowadzili paradę na Rynek Nowomiejski, gdzie oddali symboliczny pokłon i złożyli dary - złoto, kadzidło i mirrę Dzieciątku Jezus.
- A co my przynieśliśmy? - pytał ks. biskup Andrzej Suski. - Wzajemną życzliwość. To jest pochód życzliwości. Jesteśmy jedni z drugimi, a nie przeciw drugim.

Czas podsumowania roku

Prezydent Torunia, Michał Zaleski, złożył Mędrcom ze Wschodu sprawozdanie z najważniejszych zmian, jakie zaszły w Toruniu od czasu ich ostatniej wizyty. Wspomniał m. in. o powstaniu nowej sali koncertowej, odnowieniu dworca kolejowego Toruń Główny, wybudowaniu nowych dróg, czy też powstaniu Muzeum Toruńskiego Piernika.

Punktem kończącym uroczystość był koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu „Dzieci z Brodą”.

Mimo mrozu i nieustannie padającego śniegu w wydarzeniu udział wzięły tysiące osób, które w koronach podążały za królami do stajenki. - Po raz pierwszy wzięłam udział w dzisiejszym wydarzeniu – mówi Anna z Torunia, która przyszła z dwoma synami. - Uważam, że to bardzo dobra inicjatywa, myślę że sprzyja rozwojowi duchowemu mieszkańców przez to, że mimo komercyjnej oprawy, zwraca również uwagę na religijne aspekty święta.

Hiszpańskie korzenie

Jak informuje ks. dr hab. Piotr Roszak, tradycja organizowania orszaku wywodzi się z Hiszpanii, a do Torunia trafiła kilka lat temu dzięki współpracy z Pampeluną. Również dzięki niej w stajence na Rynku Nowomiejskim jeszcze przez tydzień można oglądać cztery miniaturowe szopki bożonarodzeniowe, które przyjechały do naszego miasta właśnie z hiszpańskiej Pampeluny. Z racji hiszpańskiego pochodzenia parady, na plenerowej scenie rozbrzmiewały kolędy w tym języku w wykonaniu zespołu Portamus Gaudium z Wydziału Teologicznego UMK.

"Jasełkowy zawrót głowy"

Paradzie towarzyszył konkurs na kreatywne przebranie jasełkowe zorganizowany przez Toruńską Agendę Kulturalną. Każde dziecko, które pojawiło się na paradzie w oryginalnym stroju, ma szansę na wygranie atrakcyjnych nagród: tabletu, aparatu cyfrowego lub odtwarzacza MP3. Aby wziąć udział w konkursie do 15 stycznia do godziny 12 należy przesłać fotografię wykonaną podczas parady z hasłem „Konkurs – Jasełkowy zawrót głowy” na adres: [email protected]. W treści wiadomości należy zamieścić następujące informacje: imię i nazwisko dziecka, nazwisko osoby dorosłej zgłaszającej dziecko do konkursu oraz adres i numer telefonu. Lista zwycięzców zostanie opublikowana 22 stycznia na stronie internetowej Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska