Młodzież z regionu zdobywa doświadczenia zawodowe w różnych zakątkach Europy

Materiał informacyjny - Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Toruniu
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wszystko za sprawą projektu „Młodzi przyszłością regionu!”, realizowanego przez Kujawsko-Pomorską Wojewódzką Komendę OHP w Toruniu. Dzięki środkom Europejskiego Funduszu Społecznego Plus podopieczni hufców nabywają umiejętności ważne na rynku pracy, otrzymują stypendia i mają szansę na lepszy start w dorosłe życie.

- „Młodzi przyszłością regionu!” to kolejny program, w ramach którego nasza młodzież podnosi kompetencje, by móc w przyszłości lepiej odnaleźć się na rynku pracy. Projekt ten obejmuje szereg działań, poczynając od spotkań z doradcą zawodowym, który pomaga wytyczyć młodym uczestnikom dalszą ścieżkę rozwoju zawodowego, przez zajęcia podnoszące kompetencje społeczne, cyfrowe, językowe i przede wszystkim zawodowe - mówi Milena Bogalecka, kierownik zespołu programów międzynarodowych KPWK OHP w Toruniu.

Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus uczniowie nie tylko biorą udział w licznych zajęciach i warsztatach, ale otrzymali też sprzęt elektroniczny przydatny w nauce, a za pracę wykonywaną w ramach projektu otrzymują wynagrodzenie. W sumie z programu skorzysta 240 uczestników OHP z województwa kujawsko-pomorskiego.

- Nie jest to pierwszy taki projekt realizowany przez KPWK OHP. Nasze hufce regularnie korzystają ze wsparcia na organizowanie kursów zawodowych, kursów prawa jazdy, warsztatów kreowania profesjonalnego wizerunku czy szkoleń z kompetencji społecznych. Dzięki unijnym środkom nasza młodzież bierze udział w międzynarodowym wolontariacie, zorganizowaliśmy też już trzy edycje wyjazdów zagranicznych, w ramach których uczniowie nie tylko mieli okazję odwiedzić inny kraj, ale też odbywać praktyki u zagranicznych pracodawców - dodaje Milena Bogalecka.

Czym są Ochotnicze Hufce Pracy?

OHP to instytucja z długą tradycją, u której powstania leżała idea zapewnienia odpowiedniej opieki dla młodzieży borykającej się z problemami szkolnymi. Oferta hufców skierowana jest przede wszystkim do osób w wieku od 15 do 18 lat, które chcą poprawić wyniki w nauce, a jednocześnie przygotowywać się do podjęcia pracy w konkretnym zawodzie. Uczestnik OHP jeszcze przed zakończeniem nauki staje się aktywny zawodowo, otrzymując za swoją pracę wynagrodzenie.

- Oczywiście dziś, oprócz tej statutowej działalności, realizujemy też bardzo dużo zupełnie nowych projektów. Staliśmy się specjalistyczną instytucją, pozyskującą zewnętrzne środki, dzięki czemu możemy zaoferować naszym uczestnikom kompleksową opiekę i pomoc doradców zawodowych, pośredników pracy, wychowawców, korepetytorów, psychologów i nie tylko. Co ważne, nie zatrzymaliśmy się w czasie, tylko odpowiadamy na stale zmieniające się potrzeby rynku pracy - podkreśla Małgorzata Tokarska, kierownik zespołu kształcenia, wychowania i rozwoju zawodowego OHP w Toruniu.

W strukturach Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP znajduje się w sumie sześć jednostek: cztery hufce pracy w Brodnicy, Bydgoszczy, Inowrocławiu i Włocławku oraz dwa ośrodki szkolenia i wychowania – w Grudziądzu i Toruniu – które dysponują własną bazą noclegową.

- Oferujemy zakwaterowanie osobom, których sytuacja życiowa tego wymaga. W Toruniu mamy 25 miejsc w naszym internacie, w Grudziądzu jest ich 49. Ale jeśli ktoś zgłosi się do nas w momencie, gdy już nie będzie wolnych miejsc, to zawsze możemy spróbować zakwaterować taką osobę w jednostkach, które podlegają pod hufce w ościennych województwach. Co warto podkreślić, noclegi i wyżywienie w naszych internatach są całkowicie darmowe - tłumaczy Czesława Augustinowicz, Wojewódzka Komendantka OHP.

Lepszy start w życie zawodowe

Bezpłatne zajęcia, opieka specjalistów, pomoc w nauce, praca z wynagrodzeniem, a w razie potrzeby darmowy wikt i opierunek. Czy gdzieś tu tkwi haczyk?

- Robimy wiele, żeby ułatwić naszym podopiecznym start w dorosłe życie, ale też nie odbywa się to bez ich udziału. Nie jest bowiem sztuką wyręczyć młodego człowieka we wszystkim, a potem powiedzieć „to teraz sobie radź”. My dajemy im wędkę, a nie rybę. Chcemy, by mieli świadomość, że na wszystko trzeba sobie zapracować, ale też czuli, że są w stanie to zrobić - mówi Czesława Augustinowicz.

Uczestnicy OHP muszą mieć świadomość, że łączenie nauki, praktyk zawodowych, a nieraz i innej działalności, będzie z pewnością wymagać od nich wysiłku. Ale wysiłek ten zaprocentuje zaraz po ukończeniu szkoły. - Dbamy o to, by każda osoba, która kończy naukę, otrzymała gwarancję zatrudnienia w postaci pełnej umowy o pracę. I każdy taką ofertę otrzymuje, co oczywiście nie znaczy, że musi z niej skorzystać. Ci, którzy postanawiają pójść inną drogą, wychodzą od nas bogatsi o pełen zestaw narzędzi, dzięki którym będą w stanie samemu odnaleźć się w dorosłym życiu - dodaje Małgorzata Tokarska.

Ale działalność hufców to nie tylko praca i nauka. Uczestnicy mogą korzystać z rozmaitych kół zainteresowań, angażować się w projekty nie tylko lokalne, ale i międzynarodowe, jak np. program Erasmus, a także wychodzić z własnymi inicjatywami. Wielu podopiecznych hufców angażuje się też w działalność społeczną i wolontariaty.

Jak dostać się do hufca pracy?

Z pomocy OHP skorzystać mogą przede wszystkim osoby w wieku powyżej15 lat, pochodzące z trudnych środowisk, mające problemy z nauką lub potrzebujące zdobycia kwalifikacji zawodowych. Ale hufce wspierają też osoby do 25 roku życia, które ukończyły już naukę, ale wciąż poszukują pracy lub chciałyby się przekwalifikować. Corocznie pomocą OHP w województwie kujawsko-pomorskim objętych jest około 1300 osób.

- I co jest dla nas bardzo cenne, te osoby do nas później wracają. Czy to, by pochwalić się swoimi osiągnięciami, czy po to, by nam po prostu podziękować, ale czasem przychodzą też, gdy znajdą się w trudniejszej sytuacji i chciałyby o tym porozmawiać. To też jest dla nas ważna informacja, bo oznacza, że te osoby wiedzą, że mogą liczyć na naszą pomoc. Często słyszymy, że jesteśmy dla naszych wychowanków, jak taka „druga rodzina” albo „fajniejsze biuro pracy”! - śmieje się Komendantka KPWK OHP w Toruniu.

Więcej informacji na:
https://ohp.pl/nasze-jednostki/wojewodzkie-komendy-ohp/kujawsko-pomorskie/

Projekt „Młodzi przyszłością regionu!” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Wartość projektu: 3 908 065,70 zł. Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej: 3 321 855,84 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska