MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minęło sto lat, od kiedy użyto pierwszego czołgu

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Łukasz Nadolski z Muzeum Wojsk Lądowych prezentuje część modeli czołgów. W tle makieta 1:1 superciężkiego czołgu Maus
Łukasz Nadolski z Muzeum Wojsk Lądowych prezentuje część modeli czołgów. W tle makieta 1:1 superciężkiego czołgu Maus Fot. Tomasz Czachorowski
Dziś nie wyobrażamy sobie bez nich pola bitew. Najnowsza wystawa w Muzeum Wojsk Lądowych poświęcona jest właśnie czołgom.

Pierwsze czołgi, oznaczone Mark I, zostały użyte bojowo w 1916 roku przez Brytyjczyków w bitwie nad Sommą w roli wsparcia piechoty. - Pojawienie się broni pancernej radykalnie zmieniło działania bojowe i od tamtej pory czołgi wzięły udział praktycznie we wszystkich konfliktach zbrojnych XX i początku XXI wieku - mówi dr Łukasz Nadolski.

Pierwsze czołgi były powolnymi i słabo uzbrojonymi pojazdami, na przykład niemiecki A7V. Ich użycie w czasie I wojny światowej nie miało więc wpływu na jej wynik, chociaż z pewnością pomogło aliantom. Zupełnie inne było znaczenie broni pancernej w czasie II wojny światowej. - Widać to szczególnie w 1939 i 1940 roku, kiedy użycie czołgów przez Niemców w starciu z polską armią, zdecydowało o przebiegu walk - dodaje dr Nadolski. - Ich znaczenie zmieniło się też całkowicie po wyposażeniu pojazdów w radiostację.

Za najbardziej przełomową bitwę pancerną II wojny światowej uważa się bój pod Prochorowką z 12 lipca 1943 roku, gdzie użyto blisko tysiąc czołgów. We współczesnych siłach zbrojnych czołgi odgrywają dominującą rolę. Wiele armii, które kiedyś zrezygnowały z czołgów, dziś do nich wraca. - Pomimo ciągłego rozwoju broni przeciwpancernej, znaczenie czołgów w najbliższym czasie nie ulegnie zmniejszeniu - przekonuje Łukasz Nadolski.

Wrażenie robią szczególnie makiety dwóch czołgów w skali 1:1. Większa przedstawia niemiecki superciężki czołg Maus o wadze 188 ton. Na jego tle makieta polskiej tankietki TK. Pojazd ważył zaledwie... 2,5 tony. Częścią ekspozycji są modele czołgów w różnych skalach, zarówno historycznych, jak i tych współczesnych, wykonane przez pasjonatów militariów. - Na nasz apel odpowiedziało wiele osób, które się tym zajmują - wyjaśnia dr Nadolski. - W ramach weryfikacji poprosiliśmy jednak o zdjęcia, by wybrać te najlepsze modele.

Zobacz też: Efektowny pokaz na zakończenie Anakondy 16, wideo: NATO Channell/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska