MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Uczniowie nie powinni mieć kłopotu" - tak maturę z języka polskiego komentuje polonistka z Bydgoszczy

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W pierwszym dniu matury uczniowie pisali egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na zdjęciu maturzyści z IV LO w Bydgoszczy.
W pierwszym dniu matury uczniowie pisali egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na zdjęciu maturzyści z IV LO w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
We wtorek (7 maja) rozpoczęła się matura. O ocenę stopnia trudności zadań z języka polskiego na poziomie podstawowym poprosiliśmy ekspertkę - Arletę Szatkowską, polonistkę z III LO w Bydgoszczy i zarazem egzaminatorkę OKE w Gdańsku.

Egzamin z podstawy z języka polskiego w Formule 2023 trwał 240 minut. Pisali go absolwenci 4-letniego liceum i po raz pierwszy absolwenci 5-letniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej.

W tej formule maturzyści otrzymali dwa arkusze. Pierwszy składał się z dwóch części i obejmował język polski w użyciu i test historycznoliteracki. Drugi arkusz - to było wypracowanie (jeden z dwóch tematów do wyboru).

W III LO w Bydgoszczy, gdzie języka polskiego uczy Arleta Szatkowska, maturę z podstawy z tego przedmiotu pisało 149 tegorocznych maturzystów. Najpierw nasza ekspertka rozmawiała z uczniami.

- W naszym liceum niektórzy maturzyści wyszli z sali już o godz. 12. Egzamin ocenili pozytywnie. Oba tematy wypracowań uznali za przyjazne - mówi Arleta Szatkowska. - Bardzo podobało im się, że w wypracowaniu nie był wskazany konkretny utwór, bo to dawało im dużą możliwość wyboru tekstów obowiązkowych i tym samym szansę na wypisanie się. Większym powodzeniem cieszył się temat bunt i jego konsekwencje dla człowieka. Chociaż drugi temat o tym, jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka, także maturzyści ocenili jako ciekawy.

Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego okiem polonistki

Nauczycielka przejrzała też arkusze egzaminacyjne w Formule 2023.

- Sposób formułowania pytań i dobór fragmentów w arkuszach był precyzyjny. To ważne, bo dzięki temu uczniowie wiedzieli, czego szukać w tekstach - mówi wprost Arleta Szatkowska. - Nie było zatem pytań podchwytliwych. Przykładem jest zadanie 11.1, w którym jasno zostało napisane: "Wykaż, że Dziady cz. III to utwór o charakterze profetycznym". Poza tym schemat pytań był podobny do tych, które były w arkuszach próbnych, więc tu uczniowie nie powinni mieć kłopotu.

W kwestii tematów wypracowań polonistka mówi tak: - Podpisuję się pod tym, co mówili uczniowie po wyjściu z sali. W przypadku tematu "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" praktycznie w każdej epoce literackiej pojawia się tekst, który można by tu wykorzystać. Ważne, aby uczniowie nie ograniczyli się tylko w swojej pracy do opisania na czym polegał ten bunt, ale by pokazali jego wpływ na postawy człowieka.

W ocenie Arlety Szatkowskiej osoby, które uważnie i ze zrozumieniem czytały polecenia, nie powinny mieć problemu z logiczną interpretacją tematu.

- W poleceniu obu tematów pojawiła się też dla uczniów ważna podpowiedź, że odwołując się do innego utworu literackiego, mogą również wybrać utwór poetycki - mówi polonistka z bydgoskiej "Trójki". - To cenna wskazówka.

Aby zdać egzamin pisemny z języka polskiego, trzeba uzyskać 30 procent.

Tematy wypracowań w Formule 2023 - język polski

  • Temat 1. Bunt i jego konsekwencje dla człowieka.
  • Temat 2. Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?

W obu wypracowaniach należało odwołać się do lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego (mógł to być również utwór poetycki) i wybranych kontekstów.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Uczniowie nie powinni mieć kłopotu" - tak maturę z języka polskiego komentuje polonistka z Bydgoszczy - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska