Mateusz Studziński obronił 40 strzałów! Awans hokeistów bardzo blisko

Mateusz Studziński broni na Węgrzech ze skutecznością ponad 92 procent.
Mateusz Studziński broni na Węgrzech ze skutecznością ponad 92 procent. Jacek Smarz
Juniorzy w sobotę mogą świętować awans na zaplecze światowej elity. W najważniejszym meczu pokonali faworyzowanych Węgrów. Jednym z bohaterów Mateusz Studziński.

W czwartek Polacy zmierzyli się z gospodarzami, jedynym zespołem, który nie stracił punktu. To Węgrzy byli faworytem, ale już po dwóch tercjach nasz zespół prowadził 5:0. Świetnie grał między słupkami Mateusz Studziński, który odbił 28 celnych strzałów rywali. Przez długi czas był ścianą nie do przebycia dla węgierskich napastników.

Skapitulował po raz pierwszy dopiero w 41. minucie, gdy rywale grali w liczebnej przewadze. W ostatniej tercji Węgrzy mocno przycisnęli. W ostatniej minucie strzelili kontaktowego gola, ale na remis zabrakło im czasu. Studziński uwijał się jak w ukropie. Wpuścił cztery gole w ostatniej tercji (dwa razy w przewadze Węgrów), ale w całym meczu obronił aż 40 innych strzałów.
Dodajmy jeszcze, że czwartego gola dla biało-czerwonych strzelił Mateusz Gościński, wychowanek Sokołów, w tym sezonie grający w Gdańsku. To był jego drugi gol w turnieju, ma także na koncie 2 asysty.

Wcześniej Polacy, których prowadzi szwedzki trener Torbjörn Johansson, pokonali 4:2 Ukrainę, 5:3 Słowenię oraz niespodziewanie dopiero po dogrywce 3:2 najsłabszą Wielką Brytanię. Ten stracony punkt nie powinien mieć znaczenia. W sobotę nasz zespół zagra z Włochami, rywale dotąd zdobyli w Budapeszcie tylko 1 punkt.

Jest jeszcze jeden reprezentacyjny akcent w Neście Mires. Powołanie na turniej EIHC w Gdańsku (od czwartku do soboty) otrzymał Bartosz Fraszko. To efekt plagi kontuzji w zespole, z którego wypadli Jakub Wanacki, Maciej Kruczek, Radosław Sawicki, Michael Cichy, Alex Szczechura i Bartłomiej Bychawski.