MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maj w ogrodzie

Malwa
W maju najważniejsza jest ochrona drzew i krzewów owocowych. Taka jak teraz, ciepła i wilgotna pogoda, sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

     Wycinamy i opryskujemy
     
Szczególnie zagrożone są truskawki, które szara pleśń atakuje w okresie kwitnienia. Wtedy przeprowadzamy pierwszy zabieg jednym z preparatów: Euparen 50 WP, Sumilex 50 WP lub Mythos 300 SC. Euparen oprócz zwalczania szarej pleśni ogranicza też występowanie przędziorków oraz zwalcza białą plamistość liści truskawki (na liściach widać białe okrągłe plamki z ciemnoczerwonymi obwódkami).
     Wilgoć w powietrzu sprzyja także rozwojowi chorób wiśni i czereśni: brunatnej zgniliźnie oraz drobnej plamistości liści drzew pestkowych. Zwalczanie brunatnej zgnilizny rozpoczynamy od usunięcia wszystkich porażonych, zasychających gałązek, które są siedliskiem zarodników. Pierwszy zabieg wykonujemy na początku kwitnienia (w fazie białego pąka) i powtarzamy w jego pełni używając preparatów: Topsin M 70 WP, Baycor 25 WP lub Rovral 50 WP.
     Brunatna zgnilizna najchętniej atakuje odmianę Northstar, natomiast Łutówka jest bardzo podatna na drobną plamistość liści drzew pestkowych. Przy silnym porażeniu drzewo już w lipcu pozbawione jest liści, które najpierw żółkną, a później opadają. Drobną plamistość zwalczamy opryskami, które rozpoczynamy bezpośrednio po kwitnieniu drzew, wykorzystując: Carpene 65 WP, Rubigan Plus 39 WP lub Syllit 50 WP. Oprysk powtarzamy po 14 dniach.
     Deszcz sprzyja też mączniakowi jabłoni. Jeśli na młodych liściach zauważymy biały, mączysty nalot, porażone pędy należy wyciąć, a drzewa opryskać Bayletonem 5 WP lub Siarkolem extra 80 WP.
     Jeżeli na naszej działce rosną odmiany jabłoni podatne na parch, należy kilkakrotnie, profilaktycznie opryskać drzewa jednym z preparatów: Syllit 65 WP, Kaptan zaw. 50 WP lub Mythos 300 SC.
     Wycinanie przed kwitnieniem pędów porzeczki i agrestu z objawami amerykańskiego mączniaka agrestu ogranicza występowanie tej choroby. Podobnie postępujemy z pędami porzeczki, na których zauważymy przebarwione i zdeformowane liście. Pod nimi żerują mszyce.
     Krzewy porzeczki trzeba też chronić przed opadziną liści. Pierwszy zabieg preparatem Dithane lub Bayleton wykonujemy jeszcze przed kwitnieniem, drugi - Saprolem, bezpośrednio po kwitnieniu.
     W drugiej połowie maja na grządkach buraków może się pojawić mszyca burakowa. Stosujemy wtedy Pirimor lub Croneton.
     Tniemy i nawozimy
     
W maju przeprowadzamy uzupełniające formowanie drzew i krzewów owocowych. Zdrewniałe gałązki można wycinać lub skracać do końca maja, bez szkody dla roślin.
     U wierzchołka korony młodych drzew owocowych rozwijają się w maju 2-4 mocne pędy, z których po 2-3 latach możemy uformować koronę. Żeby nadać jej pożądany kształt, pędy te musimy odgiąć do położenia poziomego stosując odciągacze, obciążniki lub specjalne klamerki.
     W pierwszych dniach kwietnia nawoziliśmy po raz pierwszy krzewy i drzewa owocowe. W końcu maja dokarmianie nawozami azotowymi powtarzamy. Godne polecenie są nawozy z serii Fructus.
     Ponieważ zagonki truskawek i poziomek zaczynają szybko zarastać chwastami, starannie je odchwaszczamy, a międzyrzędzia ściółkujemy słomą. Owoce będą wtedy czyste i zmniejszy się parowanie wody z gleby.
     Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to ostatni moment na zajęcie się ozdobną częścią naszego ogrodu. Wysadzamy rozsadę aksamitki, szałwii, lobelii, cynii, petunii, surfinii, pelargonii, begonii bulwiastych, koleusów oraz cebule galtonii, eukomisu, błonczatki, lilii orientalnych.
     Dobrze jest rozsadę delikatnych gatunków zahartować. W tym celu wystawiamy ją przez 2-3 dni na dzień do ogrodu, na noc wnosimy do pomieszczenia.
     Teraz też, gdy rośliny cebulowe (krokusy, cebulice, przebiśniegi) weszły w stan spoczynku, możemy je przesadzić. Zabiegu tego nie należy jednak wykonywać zbyt często - rośliny trzeba pozostawić na kilka lat w tym samym miejscu, żeby mogły utworzyć barwne kobierce.
     Siejemy i sadzimy
     
W drugiej połowie maja do gruntu siejemy nasiona buraków przeznaczonych na wczesne spożycie i na zbiór jesienny. Buraki wysiane wcześniej (w kwietniu) przerywamy co 2 cm. Przez cały miesiąc możemy siać rzodkiewkę, koper i pietruszkę naciową oraz późne odmiany marchwi, cząber ogrodowy i szpinak nowozelandzki (trętwian). W ten sposób zapewnimy sobie różne terminy zbioru. W drugiej dekadzie miesiąca mija czas siewu cebuli dymki.
     Zaraz po 15 maja siejemy fasolę szparagową i na suche ziarno (karłową i tyczną), dynię, ogórki, kabaczki, cukinię, kukurydzę cukrową i pękającą. Nasiona dyniowatych kiełkują szybciej, gdy temp. gleby przekracza 12 st. C. Nasiona ogórków możemy przed siewem przez dobę moczyć w mleku.
     Jeśli chcemy uzyskać własną rozsadę kapustnych, już teraz powinniśmy wysiać na rozsadniku odmiany średniopóźne i późne kapusty białej, kapustę czerwoną, brukselkę i włoską.
     Po 15 maja, gdy mija niebezpieczeństwo przygruntowych przymrozków, do gruntu wysadzamy rozsady pomidorów, papryki i oberżyny. Przed posadzeniem wysokich odmian pomidorów należy przygotować paliki (1,5 m dł.), do których będziemy przywiązywać rośliny. Rozsadę pomidorów i papryki sadzimy w rozstawie 40 x 40 cm, oberżyny - 50 x 60 cm. Po 2 tygodniach od sadzenia - nawozimy (łyżeczka saletry wapniowej pod jedną roślinę). W czasie suszy podlewamy, nie mocząc liści.
     Sadzimy też rozsadę porów i selerów, sałaty rzymskiej, szczypiorku i siedmiolatki. Podczas suszy wszystkie warzywa (siewki i sadzonki) podlewamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska