Londyn na razie niewiadomą

Tomasz Froehlke
Iga Baumgart (w środku)
Iga Baumgart (w środku) Henryka Zgiet
Kto pojedzie na lekkoatletyczne mistrzostwa świata do Londynu? Tego jeszcze nie wie nikt. Skład zostanie oficjalnie ogłoszony w środę, czyli trzy dni po mistrzostwach Polski.

Zawsze jest tak, że przed najważniejszą imprezą sezonu, jaką w tym roku są mistrzostwa świata w Londynie, Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłasza oficjalny skład dzień po zakończeniu mistrzostw Polski. One są najważniejsze, wielu zawodników może jeszcze wywalczyć minima, uprawniające do startu, a poza tym ich obsada gwarantuje wysoki poziom.

W tym roku odbyły się one w Białymstoku, ale PZLA cały czas zwleka. Dopiero w środę dowiemy się, jaki jest oficjalny skład, co może być związane z kilkoma kontuzjami ważnych zawodników (m.in. Justyna Święty, najlepsza polska „czterystumetrówka”, która ma pobiec w sztefecie 4x400 m wraz z Igą Baumgart z BKS Bydgoszcz).

Wobec braku Święty w MP Baumgart potwierdziła swój niezwykle udany sezon, zdobywając mistrzostwo Polski, ale również indywidualne minimum na 400 m na MŚ w Londynie (51,71). Zdobyła tym samym jedyny medal w tych zawodach dla BKS, ale dzięki temu klub uplasował się wyżej w klasyfikacji medalowej (17) od Zawiszy Bydgoszcz (23), który zdobył 9 krążków (0-8-1) ale bez złotego, a te medale liczą się w pierwszej kolejności. A najwyżej z klubów naszego regionu został sklasyfikowany MKL Toruń (14 miejsce) za sprawą złotego medalu Lidii Augustyniak w dysku (58,43) i brązowego Tomasza Szymkowiaka na 3000 m z przeszk. (8.51,39).

W klasyfikacji punktowej za miejsca 1-8 już zdecydowanie górą był Zawisza. Zajął piąte miejsce (455 pkt.) za AZS AWF Wrocław (586,5), AZS AWF Kraków (546), Podlasiem Białystok (526,5) i AZS AWF Warszawa (495). MKL Toruń był 16. (129), BKS 31. (66), Vectra Włocławek 36. (57), MKS Inowrocław 50. (32,5), a LKS Ostromecko 77. (15).

Z Zawiszy srebrne medale zdobyli tyczkarze Kamila Przybyła (4,20) i Paweł Wojciechowski (5,70), sprinterzy Marika Popowicz-Drapała (11,39 na 100 m i 23,42 na 200 m) i Remigiusz Olszewski (10,33 na 100 m), Dominik Bochenek (13,83 na 110 m ppł.) oraz Marcin Lewandowski na 1500 m (3.41,82) za swoim odwiecznym rywalem - Adamem Kszczotem (3.38,31), który tym razem zdecydował się na start na 1500 m, a nie 800 m (podobnie jak Lewandowski). Ale to do „Lewego” należy rekord Polski, który przed kilkoma dniami ustanowił w Monako - 3.34,04.

Po swój trzeci medal sięgnęły Popowicz-Drapała, a drugi Marlena Morton wraz z koleżankami klubowymi z Zawiszy - Katarzyną Tuniewicz i Katarzyną Sokólską w sztafecie 4x100 m (45,34), zdobywając srebro. Morton dołożyła go do brązu zdobytego na dystansie 100 m przez płotki - 13,77.

Z Vectry Włocławek jedyny medal zdobyła niezawodnia Katarzyna Kowalska - srebro na 3000 m z przeszk. (10.05,32), a MKS Inowrocław skoczek wzwyż Norbert Kobielski (2,22).

Reasumując lekkoatleci z regionu zdobyli 14 medali: 2 złote, 10 srebrnych i 2 brązowe.

Mistrzostwa świata w Londynie potrwają do 5 do 13 sierpnia. To będzie szesnasta edycja lekkoatletycznego mundialu, który zapoczątkowany został dopiero w 1983 roku w Helsinkach (wcześniej rolę czempionatu globu pełniły igrzyska olimpijskie). Biało-czerwoni brali udział we wszystkich edycjach, zdobywając łącznie 43 medale (15 złotych, 12 srebrnych i 16 brązowych).

Z poprzednich mistrzostw z Pekinu Polacy przywieźli 8 krążków, w tym trzy złote: Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek (młot) oraz Piotr Małachowski (dysk). Wśród brązowych medalistów był m.in. bydgoszczanin Paweł Wojciechowski (ex aequo z Piotrem Liskiem).