Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarstwo z kału działa na kolejną chorobę

xawi
Stosowana do tej pory w terapii dopamina z czasem staje się nieskuteczna, a do tego skutkuje ubocznymi powikłaniami.
Stosowana do tej pory w terapii dopamina z czasem staje się nieskuteczna, a do tego skutkuje ubocznymi powikłaniami. GLOS WIELKOPOLSKI/POLSKAPRESSE
Po raz kolejny nadzwyczajnym lekiem okazał się… ludzki kał. Tym razem preparat ze stolca zdrowych dawców może odmienić los cierpiących na chorobę Parkinsona.

Choroba Parkinsona jest rodzajem zwyrodnienia mózgu. Zanikają komórki nerwow znajdujące się śródmózgowiu pnia mózgu. W całej populacji ludzkiej na chorobę Parkinsona zapada około 0,15 populacji, częściej chorują na nią mężczyźni niż kobiety. Ryzyko wzrasta 10-krotnie u ludzi, którzy ukończyli 70. rok życia. Pojawiają się jednak przypadki parksonizmu nawet u osób przed 40. rokiem życia.

Z jelita do mózgu

Przyczyna pojawiania się choroby nie jest do dziś oczywista. Wśród czynników sprzyjających wymienia się uwarunkowania genetyczne, ale również wpływy zewnętrzny. Chodzi głównie o toksyny zawarte w powietrzu i żywności, a także o skutki infekcji i chorób. Na wczesnym etapie choroby w ścianie jelita powstają patologiczne grudki białkowe. Przemieszczją się one do komórek mózgowych przez nerw błędny. Mikrobiom jelitowy osób chorych na Parkinsona rożni się od tego, który znajduje się w organizamach zdrowych. Efektem jest są stany zapalne i zaburzeniami jelitowe.

Nieprawidłowe kształtowanie się białka zwangeo alfa-synukleiną sprawia, że w mózgu tworzą się grudki, które uszkadzają komórki nerwowe produkujące dopaminę. Z tego powodu chorym podaje się leki zastępujące dopaminę. Niestety, leki te z czasem stają się nieskuteczne, a do tego skutkują ubocznymi powikłaniami.

Poprawa motoryki

Nowe perspektywy łagodzenia przejawów choroby Parkinsona otwiera badanie przeprowadzone w Szpitalu Uniwersyteckim w Gandawie. Od 1 grudnia 2020 r. do 12 grudnia 2022 uczestnikom (w wieku 50–65 lat) podawano losowo preparat ze stolcem zdrowego dawcy lub własnym stolcem. Uczestnicy nie wiedzieli w jakiej grupie się znaleźli.

Chodziło o to, aby zbadać skutek podawania preparatu na zachowania motoryczne chorych. Po 12 miesiącach wynik motoryczny w przypadku osób, którym podano preparat ze stolcu zdrowych osób znacząco się poprawił (średnio o 5,8 punktu). U osób, którym podano placebo – o 2,7 punktu. Wszystkie działania niepożądane ograniczały się do przejściowego dyskomfortu w jamie brzusznej.

Również na depresję

Wniosek z badań jest optymistyczny – podawanie właściwego preparatu przynosi długotrwały, korzystny wpływ na objawy motoryczne u pacjentów z chorobą Parkinsona we wczesnym stadium.

Odkrycie z Gandawy będzie punktem wyjścia do modulowania optymalnego mikrobiomu jelitowego u chorych. W najbliższym czasie badanie będzie kontynuowane na większych grupach pacjentów.

To kolejny przypadek, w którym potwierdzona zostało dobroczynne oddziaływanie zdrowej flory bakteryjnej w kale. Wcześniej podobne eksperymenty przyniosły zadziwiające efekty w leczeniu depresji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska