Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwietniowcy z wizytą w baszcie Trzebiatowskiego

Maria Eichler
Siódemka licealistów wystąpiła podczas wieczoru z poezją w baszcie
Siódemka licealistów wystąpiła podczas wieczoru z poezją w baszcie Maria Eichler
Licealiści - laureaci Kwietniowych Spotkań z Poezją mieli okazję zaprezentować się w galerii muzeum przy Sukienników

11 grudnia w muzeum-galerii Janusza Trzebiatowskiego na wieczorze z poezją spotkali się laureaci Kwietniowych Spotkań z Poezją, które od 23. lat trwają w Liceum Ogólnokształcącym im. Filomatów Chojnickich. To już drugie takie spotkanie, którego inspiratorem jest krakowsko-chojnicki artysta. Powód? Sam był uczniem tej szkoły, chce promować młodych, którym tak jak jemu bliska jest sztuka. Pojmuje ją zresztą bardzo szeroko, nie ograniczając tylko do jednej dziedziny. Stąd pomysł, by podczas Dni Sztuki prezentować i muzykę - w tym roku koncert organowy Krzysztofa Latały w kościele gimnazjalnym, i sztuki piękne - wystawa plakatu Trzebiatowskiego w baszcie, i poezję wreszcie - w wykonaniu młodych twórców, recytatorów i miłośników poezji śpiewanej.

Zaproszenie do baszty przyjęli Judyta Kryger, która jako pierwsza otrzymała Laur Kwietniowych zaprojektowany przez Trzebiatowskiego - jako indywidualność imprezy, Patrycja Topka, Mateusz Cisewski, Martyna Myk, Melania Podolska, Julia Rząska i Szymon Borzych. Usłyszeliśmy ich własne wiersze, które zostały nagrodzone na Kwietniowych, najciekawsze interpretacje wierszy i poezję śpiewaną. Na koniec był też czas dla gospodarza, który przeczytał kilka fragmentów ze swojego najnowszego tomiku pt. "Dyskurs". W dialogowej formie pomiędzy Salomonem a Sulamitkę, Mistrzem i Małgorzatą z Bułhakowa oraz Małgorzatą Anną i mistrzem - uosobieniem samego Trzebiatowskiego rozważa autor istotę miłości, ale też egzystencji człowieka w jej różnych wymiarach. Każdy z uczestników spotkania dostał ten tomik w prezencie i wielu ustawiło się po spotkaniu po dedykację.

Sam Trzebiatowski dziękował za wspólny wieczór w magicznym miejscu, za które uznaje basztę. Wyraził życzenie, by i młodzi zaakceptowali to miejsce jako swoje, by szukali tu inspiracji i zmierzali do Absolutu. Dla każdego z z laureatów była też różyczka od twórcy.
Dyrektor Zespołu Szkół Paweł Boczek dziękował Trzebiatowskiemu za to, że poszerza horyzonty, umożliwia licealistom kontakt z wybitnymi osobistościami ze świata polityki, kultury i sztuki, że wspiera szkołę w rozmaitych projektach. - Więcej takich uczniów - zakończył. A Olgierd Buchwald, organizator Kwietniowych i opiekun młodzieży dodawał, że cała społeczność szkolna jest bardzo wdzięczna artyście za to wszystko, co robi dla placówki.

Jolanta Kowalska, jedna z uczestniczek imprezy w baszcie pochwaliła Trzebiatowskiego za budowanie mostów pomiędzy Krakowem a Chojnicami, za dążenie do syntezy sztuk i kreowanie baszty jako miejsca także poetyckich spotkań. Rozstano się z nadzieją na ponowne za rok w tym samym wnętrzu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska