Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty i ciernie

Malwa
Są kaktusy światłolubne i cieniolubne, są takie, które lubią ciepło i rosnące w niższych temperaturach, są epifity, czyli kaktusy nadrzewne i gatunki rosnące w normalnym podłożu. W ofercie ogrodników każdy miłośnik kaktusów znajdzie coś dla siebie.

     Kaktusy bardzo różnią się od większości roślin doniczkowych, ponieważ należą do sukulentów, czyli roślin gromadzących wodę w zgrubiałej łodydze. U większości gatunków liście przekształciły się w kolce. Opieka nad nimi wbrew pozorom nie jest trudna.
     Ostrożnie z podlewaniem
     
W naszym klimacie najlepszym miejscem dla kaktusów jest szklarnia lub parapet okna wychodzącego na południe, ponieważ te rośliny wymagają bezpośredniego nasłonecznienia.
     Nie znoszą natomiast nadmiaru wody, dlatego podlewajmy je ostrożnie i tylko w okresie wegetacji - od wiosny do późnego lata. Wraz z nastaniem jesieni przerwy w podlewaniu robimy dłuższe, a w jej połowie całkowicie zaprzestajemy podlewania kaktusów w doniczkach o średnicy 13 cm i większej. Wczesną zimą przestajemy podlewać rośliny w doniczkach mniejszych. Kaktusy przechodzą wtedy okres spoczynku i nie potrzebują wody. W marcu zaczynamy rośliny zraszać, a następnie podlewać. Początkowo robimy to bardzo ostrożnie, robiąc długie przerwy między jednym a drugim podlewaniem. Latem nawadniamy nie częściej niż raz na tydzień, ale dopiero wtedy, gdy ziemia całkowicie przeschnie.
     Tak samo jak nadmiaru wody kaktusy nie znoszą przenawożenia. Dlatego nawozimy je tylko w okresie wegetacji, 2-3 razy, nawozami specjalnie dobranymi dla tej grupy roślin (są dostępne w sklepach ogrodniczych), z dużą zawartością potasu. Jeżeli rośliny są przesadzane co roku, nie wymagają nawożenia.
     Kaktusy czują się najlepiej w glinianych, płaskich donicach z kilkoma otworkami w dnie. Tylko donice dla kaktusów kolumnowych powinny być wyższe i mieć średnicę równą 1/3 wysokości rośliny. Kaktusy przesadzamy, gdy korzenie całkowicie przerosną ziemię w doniczce, w specjalne podłoże dla kaktusów lub ziemię doniczkową z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Możemy też sami zmieszać podłoże z ziemi gliniastej i torfowej, ale koniecznie z domieszką piasku (na 2 części ziemi 1 część piasku gruboziarnistego lub żwiru). Jeżeli uprawiamy kaktusy w doniczkach plastikowych, udział piasku w podłożu powinien sięgać 70 proc.
     Zimne zimy
     
Aby kaktus zakwitł, należy zapewnić mu w zimie chłodne (8-10 st. C), ale widne miejsce. Kwitną z reguły rośliny 2-6-letnie, ale niektóre gatunki wydają kwiaty dopiero po 20-30 latach. Jeśli pojawią się pąki kwiatowe, nie możemy roślin przestawiać, bo pąki mogą się nie rozwinąć.
     Niektóre kaktusy nie muszą mieć tak niskiej temperatury w zimie i nawet po spędzeniu okresu spoczynku w normalnie ogrzewanym pokoju na okiennym parapecie - zakwitną. Do tej grupy zaliczają się gatunki z kilku rodzajów: Notocactus, Gymnocalcium, Melocactus, Parodia, Rhipsalis _i _Aporocactus. Jednak i one muszą przejść zimą okres spoczynku. Dlatego należy ograniczyć im podlewanie i w okresie od listopada do marca tylko co 2-4 tygodnie delikatnie zrosić podłoże wodą. Trzeba też obserwować rośliny i sprawdzać, czy nie więdną.
     Jeśli mimo prawidłowej uprawy nasz kaktus nie kwitnie, prawdopodobnie należy do gatunku, który tworzy pąki kwiatowe dopiero w sędziwym wieku. Być może uprawiamy Echinocactusa grusonii lub Pilozocereusa. I w tym przypadku nie ma się czym martwić - okazy te, z włoskami i pięknymi cierniami są ozdobą samą w sobie.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska