"Generał" Jakubowskiego wśród finalistów konkursu na polski...

  "Generał" Jakubowskiego wśród finalistów konkursu na polski dramat współczesny

  (my)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jarosław Jakubowski ze Strzałą Łuczniczki, a prezydent Maciej Grześkowiak bez

  Jarosław Jakubowski ze Strzałą Łuczniczki, a prezydent Maciej Grześkowiak bez ©Fot. arch.

  Jarosław Jakubowski, pisarz, dziennikarz i szef bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich znalazł się w gronie finalistów trzeciej edycji "Metafor rzeczywistości", konkursu na polski dramat współczesny.
  Jarosław Jakubowski ze Strzałą Łuczniczki, a prezydent Maciej Grześkowiak bez

  Jarosław Jakubowski ze Strzałą Łuczniczki, a prezydent Maciej Grześkowiak bez ©Fot. arch.

  "Metafory rzeczywistości" to ogólnopolski projekt Teatru Polskiego w Poznaniu. Jego specyfika polega połączeniu twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną. Po zamknięciu naboru prac konkursowych, trzech wyróżnionych autorów (w tym roku przesłano ponad 190 zgłoszeń) zaproszonych zostaje do współpracy z reżyserami z Poznania, dostosowując tekst do wymogów sceny.

  W tym roku wśród finalistów znalazł się Jarosław Jakubowski, pisarz, poeta, dramaturg, na co dzień pracujący w redakcji "Expressu Bydgoskiego". Jury oceniało podczas czytań scenicznych jego "Generała".

  - Jest to współczesna historia o dyktatorze w stanie spoczynku - mówi autor. - Tytułowy Generał żyje przeszłością, próbuje od swojego najbliższego otoczenia uzyskać potwierdzenie, że wybory, jakich dokonywał, były słuszne. Oczekuje na wyrok sądu. Jego bliscy, czyli żona, córka, sekretarz oraz "towarzysze broni" organizują intrygę, która ma utwierdzić go w przekonaniu, że taki wyrok zapadnie - tłumaczy Jarosław Jakubowski.

  "Generał" co prawda nie zdobył w Poznaniu nagrody, ale miejsce w trójce finalistów trzeba poczytywać jako sukces. Warto dodać, że sztuka zainteresowała jeden z warszawskich teatrów, który prawdopodobnie jeszcze w tym roku pokaże jej prapremierę.

  To już drugi konkurs dramaturgiczny, w którym tryumfował Jarosław Jakubowski. Na początku tego roku zdobył bowiem I nagrodę w konkursie na komedię współczesną - "Komediopisanie", organizowanym przez Teatr Powszechny w Łodzi. Nagrodzona sztuka "Życie" ma być czytana na scenie łódzkiego teatru, trwają też rozmowy na temat jej pełnej inscenizacji.

  Przypomnijmy, że Jakubowski był stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego, jest laureatem konkursu na Bydgoską Książkę Roku i nagrody Złotej Strzały Łuczniczki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Wideo