Kult filmu o kulcie

  Kult filmu o kulcie

  pola

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Kult filmu o kulcie
  Patrolujący autostradę oficer Edward Malus (Nicolas Cage) widzi, jak z przejeżdżającego obok niego samochodu wypada lalka. Zatrzymuje pojazd i oddaje zgubę dziewczynce podróżującej z matką. Po chwili samochód taranuje pędząca ciężarówka. Zanim policjant zdąży uratować pasażerki, wóz wybucha. Przez wiele miesięcy Edward nie będzie w stanie wymazać z pamięci twarzy dziewczynki. Los pozwoli mu jednak odkupić swoje winy.
  Kult filmu o kulcie

  Pewnego dnia Edward otrzymuje list od Willow - kobiety, która kilka lat temu równie niespodziewanie pojawiła się w jego życiu, co z niego zniknęła. Jej córka zaginęła, a Edward jest jedynym człowiekiem, który może ją odnaleźć. Kobieta prosi policjanta o przybycie na Summer sisle, gdzie kultywuje się pradawne tradycje, a życie mieszkańców przebiega w całkowitej zgodzie z naturą. Dla Edwarda może to być ostatnia okazja, żeby stanąć wreszcie na nogi.


  Wyspa z innego świata


  Nic jednak nie jest tym, czym się wydaje na tej wyspie, gdzie rządy sprawuje Siostra Summer sisle (Ellen Burstyn), a najważniejszą uroczystością jest coroczne pogańskie "święto śmierci i odrodzenia". Tajemniczy mieszkańcy wyśmiewają policjanta, który podejrzewa ich o morderstwo. Utrzymują, że córka Willow nigdy tam nie mieszkała...


  Edward jeszcze nie wie, że prośba Willow wniosła w jego życie coś więcej niż szansę na odkupienie win. Powoli oplata go sieć wiekowych obrzędów i zabójczych kłamstw. Kolejne odkrycia przybliżają policjanta do odnalezienia dziewczynki i do zgłębienia niewypowiedzianej tajemnicy KULTU.


  A ten film widziałeś?


  Laureata Oscara Nicolasa Cage a i cenionego reżysera Neila LaButea łączy fascynacja angielskim filmem "Kult" Robina Hardy ego z Edwardem Wood wardem, Christopherem Lee oraz Britt Ekland w rolach głównych. W momencie premiery obraz nie zdobył większej popularności, ale z czasem stał się obiektemkultu coraz szerszej publiczności. Nicolas Cage poznał go dzięki legendarnej gwieździe punkrocka i znawcy kina Johhnyemu Ramone: - Pamiętam, że nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego. Film wybił mnie z równowagi, więc musiał być wyjątkowy.


  W naszych czasach


  Uwspółcześnienie historii zawartej w oryginale wymagało autora o niebanalnej wrażliwości. Uznany dramatopisarz i reżyser Neil LaBute okazał się idealnym kandydatem do tego zadania, jak zapewnia producent Randall Emmett: - Udało nam się przekonać prawdziwego artystę do nakręcenia kina gatunkowego. Reżyser, znany z bezkompromisowej wizji relacji damsko-męskich w filmach "Między nami facetami" i "Kochankowie z sąsiedztwa", z zadowoleniem przyjął propozycję, która dawała mu kolejną okazję podjęcia swojego ulubionego tematu w sposób jeszcze mniej konwencjonalny. - Powróciłem do świata, który opisywałem we wczesnych filmach. Znowu mogłem zbadać, na czym polega równowaga sił, która łączy kobiety i mężczyzn - podkreśla LaBute. Kręcąc po 30 latach remake "Kultu" twórca posłużył się odwróceniem ról, który nie szokuje już dzisiejszej publiczności. To nie mężczyźni, lecz kobiety rządzą społecznością wyspy Summersisle.


  To tkwi w jego głowie


  Bohater grany przez Nicolasa Cage a: - Nie może po tym dojść do siebie, jest nadwrażliwy, ciągle przypomina mu się, co dokładnie się wtedy stało. Bierze leki, żeby poradzić sobie z tymi problemami - tłumaczy aktor.


  Bohater zdoła dotrzeć do odciętej od świata osady u wybrzeży stanu Waszyngton. Postać grana przez Cagea wyraźnie nie pasuje do tego świata, jak zauważa reżyser: - Pistolet i inne namiastki siły ze świata zewnętrznego nie mają dla tubylców większego znaczenia. Jego śledztwo i pośpiech w poszukiwaniu dziecka także są im obojętne. Czas stanął tutaj w miejscu, a pomysły Edwarda na rozwiązanie kryminalnej zagadki są już na wyczerpaniu.


  Ona coś wie?


  Nie mniej tajemnic skrywa matka dziewczynki - Willow Woodward, w którą wciela się Kate Beahan. O jej związku ze swoim bohaterem Nicolas Cage mówi: - Różni ich niemal wszystko, łączy zaś pociąg do tego, co egzotyczne. Willow opuściła go osiem, lat temu, a on nadal ma do niej słabość". Wobec obojętności tubylców i zapewnień, że mała Rowan nigdy nie istniała, Edward może liczyć tylko na szczerość Willow. Na każdym kroku trafia na sekrety. Sytuację dodatkowo komplikuje wiadomość, że poszukiwana dziewczynka jest jego córką. - Stawka poszukiwań błyska wicznie rośnie. Z zagubionego stróża prawa bohater przeradza się w człowieka powodowanego czystym, wręcz pierwotnym, instynktem - podkreśla LaBute.


  -----------------------


  Dla naszych Czytelników mamy niespodziankę: 5 podwójnych wejściówek na premierę tygodnia w "Multikinie", czyli film "Kult". Wejściówki wygrają osoby, które przyślą dzisiaj SMS-y o treści POMORSKA.PREMIERA IMIĘ.NAZWISKO (np. POMORSKA.PREMIERA JAN.KOWALSKI) na numer 7268 (2,44zł z VAT). Bilety otrzymają osoby, których SMS-y dotrą do nas najbliżej każdego kolejnego kwadransa między godz. 14 a 15.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo