Karol, czyli człowiek

  Karol, czyli człowiek

  pola

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Karol, czyli człowiek

  ©fot. Dystrybutor

  To opowieść o papieżu Polaku, który zmienił świat. To również opowieść o życiu i cierpieniu.
  Karol, czyli człowiek

  ©fot. Dystrybutor

  Pierwsza cześć filmu zatytułowana "Karol - człowiek, który został papieżem", zrealizowana rok temu przez Giacomo Battiato opowiadała losy Karola Wojtyły - najpierw młodego studenta, potem duchownego, wreszcie biskupa. To był film o czasach okupacji hitlerowskiej i o latach komunizmu w Polsce, prowadził przez niezwykłe życie bohatera aż do momentu wyboru na głowę Stolicy Piotrowej.

  Ty jesteś Piotr

  Druga część zatytułowana "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" zaczyna się od scen czuwania wiernych na placu św. Piotra w czasie ostatnich chwil życia Jana Pawła II. W następnych sekwencjach rozpoczyna się opowieść o kolejnych latach pontyfikatu, począwszy od jego inauguracji 22 października 1978 r.

  Uwagi reżysera

  "Nie możesz pozostawić portretu w połowie" - wiele osób tak mi mówiło, kiedy skończyłem pierwszy film. Historię młodzieńca, który chciał być dramaturgiem i aktorem, zanim wojna, widoki cierpień i zagłady, których był świadkiem, nie skłoniły go do zostania księdzem i poświęcenia własnego życia dla obrony godności człowieka. Stał się księdzem, biskupem i kardynałem w Krakowie podczas komunizmu, wybranym na papieża wbrew wszelkim oczekiwaniom.

  Portret wydawał mi się skończony i faktycznie za taki go uważam. Jednak impuls, by kontynuować pracę był silny i przezwyciężył oczywiste obawy, nieśmiałość i wątpliwości. Starałem się nakreślić nowy, przystający - w stosunku do pierwszego - portret, poszukiwałem sposobu przedstawienia dalszego ciągu historii tego "młodego Polaka", który dojrzewając, a potem starzejąc się, przemierzył trzy kluczowe dziesięciolecia naszej epoki jako głowa Kościoła.

  Oglądamy pierwsze pielgrzymki papieskie - do Meksyku oraz do Polski.

  Pielgrzymka do Polski w 1979 r. została pokazana tak, jak transmitowała ją polska telewizja, która na żądanie władz nie pokazywała tłumów na papieskich mszach.

  13 maja


  Uderzające podobieństwo

  Szczegółowo opowiedziano o tragicznych wydarzeniach związanych z zamachem na życie Jana Pawła II. Godzina po godzinie, a po strzałach na placu św. Piotra minuta po minucie reżyser zrekonstruował wydarzenia 13 maja 1981 r.

  Poruszającą sekwencję scen zamyka wypowiedź komunistycznego działacza, który skonsternowany wiadomością o tym, że papież przeżył, mówi: - To jeden z naszych największych błędów. Wróg stał się żywym męczennikiem.

  Obsada

  Piotr Adamczyk - Jan Paweł II
  Dariusz Kwaśnik - abp Stanisław Dziwisz
  Leslie Hope (I) - Julia Ritter
  Artur Żmijewski (I) - ks. Jerzy Popiełuszko
  Alberto Cracco - kard. Agostino Casaroli
  Adriana Asti - Matka Teresa
  Timothy Martin - Don Thomas
  Alkis Zanis - Mehmet Ali Agca
  Carlos Caniowski - abp Oscar Romero
  Paolo Maria Scalondro - gen. Jaruzelski
  Małgorzata Bela - Hania
  Radosław Pazura - Paweł
  Lech Mackiewicz - prymas Stefan Wyszyński
  Pietro Ragusa - Vadim Belijaev
  Reinhard Zich - Lukas Riedel

  W obronie człowieka

  Znaczącą część filmowej opowieści stanowią obrazy z podróży po świecie: do Ameryki Łacińskiej, Afryki, a także m.in. do Indii, do leprozorium prowadzonego przez Matkę Teresę z Kalkuty.

  Jan Paweł II został przedstawiony jako niestrudzony obrońca praw człowieka, przeciwnik wojny i przemocy, ale również jako osoba o wielkiej wrażliwości i niezwykłym poczuciu humoru oraz otwartości. Jego rozmówcy zmuszają go do odpowiedzi na trudne, czasem kłopotliwe pytania, dotyczące antykoncepcji, aborcji i seksualności.

  Gdy siły odchodzą

  Z wielką precyzją film przedstawia kolejne etapy choroby Parkinsona, stopniowo pozbawiającej papieża sprawności fizycznej i możliwości mówienia.
  Film kończą sceny z pogrzebu Jana Pawła II...

  Szloch w auli

  Czy wiesz, że...


  - Film kręcono m.in. w Durbanie (południowa Afryka).
  - Scena, w której kręcono zamach na życie Jana Pawła II nie odbywała się na placu Świętego Piotra w Rzymie.  Prapremiera filmu "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" odbyła się w Watykanie w marcu 2006 roku. Projekcję, w której razem z Benedyktem XVI uczestniczyło 6 tysięcy widzów, zakończono kilkuminutową owacją na stojąco.

  Szloch w watykańskiej auli towarzyszył kilkunastominutowym scenom opowiadającym o ostatnich chwilach życia Jana Pawła II.

  Po projekcji papież powiedział, że film ten przedstawia Jana Pawła II jako "niezmordowanego proroka nadziei i pokoju".

  Benedykt XVI z wielkim uznaniem wypowiedział się o twórcach filmu, szczególnie zaś o Piotrze Adamczyku oraz Giacomo Battiato, dziękując wszystkim za wielkie emocje i wzruszenia, jakich dostarczyli, opowiadając o latach pontyfikatu Jana Pawła II.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo