Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karol, czyli człowiek

pola
To opowieść o papieżu Polaku, który zmienił świat. To również opowieść o życiu i cierpieniu.

Pierwsza cześć filmu zatytułowana "Karol - człowiek, który został papieżem", zrealizowana rok temu przez Giacomo Battiato opowiadała losy Karola Wojtyły - najpierw młodego studenta, potem duchownego, wreszcie biskupa. To był film o czasach okupacji hitlerowskiej i o latach komunizmu w Polsce, prowadził przez niezwykłe życie bohatera aż do momentu wyboru na głowę Stolicy Piotrowej.

Ty jesteś Piotr

Druga część zatytułowana "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" zaczyna się od scen czuwania wiernych na placu św. Piotra w czasie ostatnich chwil życia Jana Pawła II. W następnych sekwencjach rozpoczyna się opowieść o kolejnych latach pontyfikatu, począwszy od jego inauguracji 22 października 1978 r.

Uwagi reżysera

"Nie możesz pozostawić portretu w połowie" - wiele osób tak mi mówiło, kiedy skończyłem pierwszy film. Historię młodzieńca, który chciał być dramaturgiem i aktorem, zanim wojna, widoki cierpień i zagłady, których był świadkiem, nie skłoniły go do zostania księdzem i poświęcenia własnego życia dla obrony godności człowieka. Stał się księdzem, biskupem i kardynałem w Krakowie podczas komunizmu, wybranym na papieża wbrew wszelkim oczekiwaniom.

Portret wydawał mi się skończony i faktycznie za taki go uważam. Jednak impuls, by kontynuować pracę był silny i przezwyciężył oczywiste obawy, nieśmiałość i wątpliwości. Starałem się nakreślić nowy, przystający - w stosunku do pierwszego - portret, poszukiwałem sposobu przedstawienia dalszego ciągu historii tego "młodego Polaka", który dojrzewając, a potem starzejąc się, przemierzył trzy kluczowe dziesięciolecia naszej epoki jako głowa Kościoła.

Oglądamy pierwsze pielgrzymki papieskie - do Meksyku oraz do Polski.

Pielgrzymka do Polski w 1979 r. została pokazana tak, jak transmitowała ją polska telewizja, która na żądanie władz nie pokazywała tłumów na papieskich mszach.

13 maja

Uderzające podobieństwo

Szczegółowo opowiedziano o tragicznych wydarzeniach związanych z zamachem na życie Jana Pawła II. Godzina po godzinie, a po strzałach na placu św. Piotra minuta po minucie reżyser zrekonstruował wydarzenia 13 maja 1981 r.

Poruszającą sekwencję scen zamyka wypowiedź komunistycznego działacza, który skonsternowany wiadomością o tym, że papież przeżył, mówi: - To jeden z naszych największych błędów. Wróg stał się żywym męczennikiem.

Obsada

Piotr Adamczyk - Jan Paweł II
Dariusz Kwaśnik - abp Stanisław Dziwisz
Leslie Hope (I) - Julia Ritter
Artur Żmijewski (I) - ks. Jerzy Popiełuszko
Alberto Cracco - kard. Agostino Casaroli
Adriana Asti - Matka Teresa
Timothy Martin - Don Thomas
Alkis Zanis - Mehmet Ali Agca
Carlos Caniowski - abp Oscar Romero
Paolo Maria Scalondro - gen. Jaruzelski
Małgorzata Bela - Hania
Radosław Pazura - Paweł
Lech Mackiewicz - prymas Stefan Wyszyński
Pietro Ragusa - Vadim Belijaev
Reinhard Zich - Lukas Riedel

W obronie człowieka

Znaczącą część filmowej opowieści stanowią obrazy z podróży po świecie: do Ameryki Łacińskiej, Afryki, a także m.in. do Indii, do leprozorium prowadzonego przez Matkę Teresę z Kalkuty.

Jan Paweł II został przedstawiony jako niestrudzony obrońca praw człowieka, przeciwnik wojny i przemocy, ale również jako osoba o wielkiej wrażliwości i niezwykłym poczuciu humoru oraz otwartości. Jego rozmówcy zmuszają go do odpowiedzi na trudne, czasem kłopotliwe pytania, dotyczące antykoncepcji, aborcji i seksualności.

Gdy siły odchodzą

Z wielką precyzją film przedstawia kolejne etapy choroby Parkinsona, stopniowo pozbawiającej papieża sprawności fizycznej i możliwości mówienia.
Film kończą sceny z pogrzebu Jana Pawła II...

Szloch w auli

Czy wiesz, że...

- Film kręcono m.in. w Durbanie (południowa Afryka).
- Scena, w której kręcono zamach na życie Jana Pawła II nie odbywała się na placu Świętego Piotra w Rzymie.

Prapremiera filmu "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" odbyła się w Watykanie w marcu 2006 roku. Projekcję, w której razem z Benedyktem XVI uczestniczyło 6 tysięcy widzów, zakończono kilkuminutową owacją na stojąco.

Szloch w watykańskiej auli towarzyszył kilkunastominutowym scenom opowiadającym o ostatnich chwilach życia Jana Pawła II.

Po projekcji papież powiedział, że film ten przedstawia Jana Pawła II jako "niezmordowanego proroka nadziei i pokoju".

Benedykt XVI z wielkim uznaniem wypowiedział się o twórcach filmu, szczególnie zaś o Piotrze Adamczyku oraz Giacomo Battiato, dziękując wszystkim za wielkie emocje i wzruszenia, jakich dostarczyli, opowiadając o latach pontyfikatu Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska