Pamięci Coltrane'a

  Pamięci Coltrane'a

  (my)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Szykuje się jedno z najważniejszych wydarzeń jazzowych tego lata, nie tylko w Bydgoszczy. Jazzmani - Biskupski, Nadolny, Krzywda i Kajper zagrają "Tribute to Coltrane".
  John Coltrane był (i na zawsze pozostanie) jednym z najwybitniejszych muzyków jazzowych. Chociaż żył niespełna 41 lat, jego muzyka na stałe weszła do kanonu gatunku. Pracował z Dizzym Gillespim, Milesem Davisem, Theloniousem Monkiem.

  Jest prekursorem free jazzu i autorem takich pereł jazzowych jak "A Love Supreme" i "Ascension". W maju 1960 zadebiutował jego słynny solowy zespół z pianistą McCoy Tynerem i perkusistą Elvinem Jonesem, do składu w 1961 dołączył Jimmy Garrisonna basie.

  Właśnie lata sześćdziesiąte to czas największych triumfów Coltrane'a. Słynne eksperymenty brzmieniowe i atonalność, do dziś inspirująca kolejne pokolenia muzyków, to jego znaki rozpoznawcze. Ucieczka w świat narkotyków i alkoholu przyczyniła się do jego przedwczesnej śmierci. 17 lipca 1967 zmarł w Nowym Jorku na raka wątroby.

  W niedzielę w bydgoskim klubie Dyrekcja hołd temu genialnemu saksofoniście złożą Marcin Kajper (saksofon), Bartek Krzywda (piano), Grzegorz Nadolny (bass) i Piotr Biskupski (perkusja).

  Publiczności jazzowej najbardziej znany jest Piotr Biskupski, który grał m.in. w Kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartecie Tomasza Szukalskiego, Trio Wojciecha Karolaka. Obecnie udziela się w Trio Janusza Strobla, we wszystkich formacjach Włodzimierza Nahornego i Mariusz Bogdanowicz Group. Piotr Biskupski jest też muzykiem studyjnym i pedagogiem. Jest doktorem Katedry Prowadzenia Zespołów Muzycznych w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jego specjalnością jest oczywiście perkusja.

  Oprócz pracy naukowej Biskupski wykłada także na kursach i warsztatach perkusyjnych i jazzowych. Jest perfekcjonistą muzycznym, w jego muzyce słychać niespotykaną wrażliwość, nieskończoną paletę barw i nastrojów. Od lat współpracuje z Mariuszem Bogdanowiczem, tworząc z nim jedną z najlepszych sekcji rytmicznych w kraju.

  Najważniejsze zadanie niedzielnego wieczoru ciążyć będzie jednak nie na Biskupskim, ale na Marcinie Kajperze, czyli "młodej krwi poznańskiego saksofonu". Kajper to były student katowickiego wydziału jazzowego, człowiek zafascynowany muzyką Johna Coltrane'a. Gra w zespole Sax Brothers, wcześniej współpracował z Orkiestrą Zbigniewa Górnego.

  W niedzielę zagrają także Grzegorz Nadolny, muzyk współpracujący m.in. z Namysłowskim, Śmietaną, Wróblewskim, a także bydgoskim wirtuozem trąbki - Andrzejem Przybielskim (na płycie "Tryptyk horyzontalny") i autorem płyty "Acoustic Topless" oraz pianista Bartek Krzywda związany z elbląską sceną jazzową.

  Tribute to coltrane

  Niedziela, klub Dyrekcja, ulica Magdzińskiego 8, godzina 20.30

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo